Ile kosztuje srebro?

Bardzo popularnym metalem szlachetnym jest srebro. Cena tego kruszcu jest znacznie niższa niż złota. Widać to nie tylko w Mennicaskarbowa i sklepach przeznaczonych dla inwestorów. Wystarczy iść do zwykłego jubilera i porównać ceny złotej i srebrnej biżuterii. Różnice są widoczne gołym okiem.

Ile kosztuje srebro i dlaczego tyle?

 

Łatwo sprawdzić ile kosztuje srebro. Cena jego nie jest żadną tajemnicą, można to łatwo sprawdzić na niezliczonej ilości stron w internecie. Jednak bardziej zagadkowa jest odpowiedź na pytanie dlaczego srebro jest tańsze od złota. Wpływa na to tak naprawdę wiele czynników, ja wybrałem według mnie najważniejsze:

 

  • Podświadome przekonania – złoto od wieków jest kojarzone z bogactwem, luksusem. Przez wieki złoto mieli tylko bogate osoby. Dlatego cena srebra jest niższa. Nawet będąc średniozamożną osobą dzisiaj dzięki posiadaniu złota można znacząco zwiększyć swój status.

 

  • Dostępność kruszcu – tutaj jest ciekawa sytuacja. Cena srebra przez wieki była niższa, ponieważ było go znacznie więcej niż złota. Jednak w XX wieku srebro ma mnóstwo zastosowań przemysłowych, przez to jest zużywane. Nie oznacza to, że jest go mniej niż złota, jednak różnica w ilości nie jest tak znaczna. Mimo to w głowach mamy świadomość tego, że srebro jest łatwiej dostępne.

 

  • Cena srebra jest uwarunkowana głównie naszymi przekonaniami. Jednak to nie są przekonania, które można przepracować z psychoterapeutą. Nie one sprawiają, że tańsze jest srebro. Cena jego i to, że jest tańsze od złota jest połączone z przekonaniami, które mają swoje korzenie u podstaw naszej cywilizacji.