Relacje interpersonalne są niezwykle ciekawym, poddawanym od lat obserwacji zjawiskiem. Zawiłe, trudne w opisaniu są szczególnie relacje partnerskie. Podczas poznawania się (ale nie tylko) zwracamy uwagę zarówno na wygląd zewnętrzny, jak i na wzajemne porozumienie. Wszelkie zalotne rozmowy oraz wykonywanie kokieteryjnych gestów zwie się potocznie flirtowaniem. Takie zachowanie ma na celu zwrócenie na siebie uwagi rozmówcy oraz zainteresowanie jej swoją osobą. Flirtujemy z kimś, kto wyjątkowo nam się podoba i z kim chcielibyśmy wejść w głębsze relacje.
Co to znaczy flirtowanie?
Na flirt składa się kilka aspektów, takich jak gesty, język, mowa ciała czy przyjmowanie określonych pozycji. Często flirt stanowi część gry wstępnej. Współcześnie zalicza się do niego między innymi:
- utrzymywanie kontaktu wzrokowego z drugą osobą
- częste mruganie, patrzenie spod przymrużonych powiek, zalotne spojrzenia
- dotykanie swoich włosów, nawijanie pasm wokół palca
- przyjacielskie przedrzeźnianie drugiej osoby
- mruczenie
- skubanie płatków uszu
- dotykanie obojczyków
- dążenie do przypadkowego dotknięcia rozmówcy
Słowo „flirt” ma swoje korzenie w języku starofrancuskim, a dokładnie wywodzi się z określenia „counter fleurette”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „kusić”. Wszystkie zachowania podczas flirtowania są subtelne. Ich celem nie jest wyraźne ujawnienie zainteresowania drugą osobą, lecz spowodowanie pewnego podniecenia i zachęcenie do dalszego poznawania się. Bardzo często stanowi swoistą grę między dwiema osobami służącą dobrej zabawie, zbudowaniu lub podtrzymaniu dobrego nastroju, urozmaiceniu relacji czy pozyskaniu czyjejś sympatii.
Na czym polega flirt?
Wiedząc już co to jest flirtowanie, warto także dowiedzieć się, na czym dokładnie ono polega. Opiera się na prowadzeniu zalotnych rozmów i wykonywaniu określonych gestów, przy czym wyróżniamy flirt słowny oraz wzrokowy. W pierwszym przypadku wymagana jest odwaga i pewność siebie, przyda się także umiejętność prowadzenia swobodnych rozmów zwanych potocznie small talk. W rozmowy te należy wplatać elementy humorystyczne, aby na bieżąco rozładowywać napięcie. Z pewnością flirt nie jest dobrym momentem na podejmowanie rozmów poważnych, które mogą doprowadzić do kłótni czy sprzeczek. Preferuje się luźne tematy, przy czym warto w subtelny sposób komplementować swojego rozmówcę. Podsumowując, flirtowanie rozpoczynamy niezobowiązującymi komplementami i żartami, które mogą przeistoczyć się w dwuznaczne wypowiedzi.
Flirt wzrokowy jest niezwykle ważny – uważa się, że stanowi aż 2/3 udanego flirtu jako całość. Najważniejszą zasadą podczas niego jest umiejętność przyciągania uwagi spojrzeniem oraz szczery uśmiech. Większość osób bardzo szybko rozpoznaje fałszywy czy sztuczny uśmiech, dlatego należy pozostać sobą, a flirt rozpoczynać w momencie, gdy mamy dobre samopoczucie. Sygnałem zainteresowania drugą osobą jest utrzymanie kontaktu wzrokowego przez kilkanaście sekund w połączeniu ze wspomnianym uśmiechem, przy czym można skierować swoje ciało w stronę rozmówcy.