Żywica na ubraniach

Plamy z żywicy to trudny orzech do zgryzienia, ale jednak nie są niemożliwe do usunięcia. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie jej z ubrań. Jeśli chcesz je poznać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Pamiętaj, że jeśli chciałbyś usunąć plamy z żywicy, musisz koniecznie zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonane ubranie. Inaczej usuniemy plamy z włókna syntetycznego, a inaczej z włókna naturalnego.

Zamrażanie żywicy i rozpuszczalnik – jak usunąć żywicę z ubrania?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć żywicę z ubrania, to najlepszym sposobem będzie po prostu zamrożenie go albo przyłożenie kostek lodu na miejsce z plamą. Dzięki temu żywica dobrze zastygnie. Ułatwi Ci to jej zdrapanie. Niezawodne w tym będą Twoje własne paznokcie. Zapewnią Ci odpowiednie wyczucie. Ostre przedmioty mogłyby uszkodzić materiał. Kiedy już pozbędziesz się żywicy na pewno pozostanie po niej niewielka plama albo resztki wciśnięte w materiał. W usunięciu ich pomoże Ci rozpuszczalnik.

Żywica na ubraniu? Pomoże olejek herbaciany

Gdy żywica pozostająca na ubraniu została już zdrapana, ale jednak nie do końca udało nam się ją usunąć, konieczne jest użycie rozpuszczalnika. Jednym z takich naturalnych środków jest po prostu olejek herbaciany. Bardzo dobrze rozpuszcza soki roślinne. Wystarczy, że przetrzesz miejsce z plamą nasączoną nim ściereczką. Być może zostanie po tym niewielka tłusta plama. Możesz teraz przejść do kolejnego kroku.

Chusteczka nasączona alkoholem (spirytus, denaturat, aceton) – czym sprać żywicę?

Czym do końca sprać żywicę? W dokładnym usunięciu plam tego niełatwego przeciwnika pomoże nam alkohol. Możesz wybrać spirytus, denaturat bądź aceton. Nasączoną ściereczką przetrzyj dokładnie miejsce z pozostałą plamą po olejku herbacianym.

Jeśli tkanina jest delikatna, alkohol możesz zastąpić octem zmieszanym z wodą. Po takich zabiegach będziesz mieć pewność, że plama została całkowicie usunięta. Teraz możesz już włożyć ubranie do pralki i wyprać je w ulubionych środkach. Tym samym usuniesz resztki olejku, rozpuszczalnika i octu. Czasem zdarza się, że te zabiegi to jeszcze za mało. Wtedy powtórz wszystkie kroki od początku.

Zdrapywanie suchych plam z żywicy

Wcześniej przedstawione sposoby dotyczą jeszcze świeżych plam z żywicy, gdy nie zdążyła do końca zastygnąć. Jednak możesz również spróbować usunąć już suchą żywicę. Wtedy wystarczy, że zdrapiesz ją z ubrania. Najlepiej własnymi paznokciami, tak by nie zniszczyć materiału. Po takich zabiegach może się spodziewać również zabrudzonych dłoni. Najłatwiej usuniesz je olejem (kokosowym lub masłem).

Po zdrapaniu suchej żywicy z ubrania warto wykonać wszystkie kroki, które dotyczą również świeżych plam, zaczynając od usunięcia pozostałości roślinnego soku olejkiem herbacianym, następnie alkoholem lub octem na końcu prania.

Plamy z żywicy mogą wydawać się niemal niemożliwe do usunięcia. Jednak korzystając ze sprawdzonych sposobów, możesz pozbyć się ich w bardzo prosty sposób, bez wielkiego wysiłku. Każde ubranie da się uratować! Wypróbuj nasze sposoby.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Naprawdę warto przeczytać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *