Dress code biurowy to temat, który od lat budzi wiele kontrowersji. Tymczasem warto mieć na uwadze, że klasyczne stylizacje biurowe wcale nie muszą być nudne ani tym bardziej nie muszą w znacznym stopniu odbiegać od obowiązujących trendów. Jak ubierać się do biura, aby wyglądać profesjonalnie, a jednocześnie czuć się dobrze?

Dress code w pracy biurowej – wciąż obowiązuje?

Wiele osób uważa, że dress code w biurze to niejako relikt przeszłości. Tymczasem okazuje się, że w wielu firmach wciąż obowiązują ścisłe wytyczne odnośnie tego, jak dokładnie mają się ubierać pracownicy. Jeśli przedsiębiorstwo opracowało własny regulamin strojów, to pracownicy nie mają zbyt dużego pola do popisu – muszą go przestrzegać od początku do końca. Inaczej jest w sytuacji, gdy ścisły dress code nie został przez właścicieli firmy opracowany. Wielu nowych pracowników słyszy, że na co dzień mają wyglądać profesjonalnie i elegancko. Co to właściwie oznacza? Jaki stój do pracy w biurze obowiązuje w tym wypadku? Jeśli konkretne zasady odnośnie poszczególnych części garderoby pracownika nie zostały dokładnie określone, to należy ubierać się do pracy w stroje oficjalne. W przypadku mężczyzn najczęściej jest to garnitur oraz koszula, najlepiej w kolorze ciemnym. Niemniej jednak w niektórych firmach dopuszczalne jest też noszenie ciemnych spodni oraz białe koszuli i marynarki. Oczywiście, całości muszą towarzyszyć eleganckie obuwie. 

Nieco trudniej mają kobiety, bowiem one zazwyczaj decydują się ubierać do biura spódnice albo sukienki. Powinny mieć one prosty krój oraz powinny one sięgać przynajmniej do kolan. Stylizacja do biura w żadnym wypadku nie może być zbudowana na krótkiej spódnicy czy sukience. Do spódnicy należy jeszcze dobrać koszulę – najlepiej z długim rękawem. Latem można zdecydować się na elegancką bluzkę z krótkim rękawem, jednak niedopuszczalne jest noszenie sukienek czy koszulek na ramionach, nawet tych grubszych. W chłodniejsze dni warto postawić na klasyczne okrycie wierzchni, jakim jest marynarka lub wyjściowy sweter. Ubiór do pracy w biurze powinien być schludny i stosunkowo prosty – lepiej więc unikać wzorów lub przesadnych zdobień. 

Ubrania do pracy w biurze – kwestie sporne

Dress code wciąż budzi wiele emocji, szczególnie wśród nowo przyjętych do firmy pracowników. Warto jednak mieć na uwadze, że o ile kwestia doboru odzieży nie jest zbyt problematyczna, to kością niezgody wciąż pozostaje dobór odpowiednich dodatków. Na początek dobrze jest przyjrzeć się rajstopom, których założenie spotyka się ze sprzeciwem szczególnie w porze letniej. Co do zasady, kobieta powinna mieć na sobie rajstopy w kolorze czarnym lub cielistym. Nie powinny być one zbyt grube, gdyż modele te nie wyglądają elegancko. Rajstopy należy założyć również latem – obecnie większość biur jest klimatyzowana, zatem nie powinno być większego problemu z wytrzymaniem w nich całego dnia. Sporną kwestią są również obuwie – bez względu na porę roku, zawsze muszą one zakrywać palce. W wielu firmach niedopuszczalne są nawet buty typu open toe. Co ważne, zimowe buty należy zmienić na półbuty bądź baleriny od razu po przyjściu do pracy. Spędzanie całego dnia w kozakach czy botkach nie tylko nie wygląda profesjonalnie, ale też jest niezdrowe dla stóp. Kobiety bardzo często narzekały na konieczność zakładania do pracy sukienek lub spódnic. Chciały zamiast nich nosić spodnie, na co część pracodawców przystała. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że odpowiednio dobrane spodnie powinny mieć ciemny kolor i elegancki krój. Należy zestawić je z wyjściowym obuwiem, które doda klasy i stylu. Tradycyjne dżinsy czy rurki nie są akceptowalne w większości zakładów pracy. Kwestią sporną może być również dobór odpowiedniej biżuterii. Choć dress code nie zabrania jej noszenia, to jednak warto wybierać modele stonowane. Duże wisiorki czy długie kolczyki zazwyczaj trzeba zostawić na później. W pracy można nosić jedynie niewielkich rozmiarów kolczyki, pierścionki czy łańcuszki. Delikatna biżuteria jest nawet pożądana, ponieważ dodaje klasy. 

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *