Sezon weselny zbliża się wielkimi krokami – choć tego rodzaju imprezy organizuje się przez cały rok, to jednak nie ulega wątpliwości, że najczęściej wesela mają miejsce w sezonie wiosennym i letnim. Zaproszone na nie kobiety już od dłuższego czasu zastanawiają się, co założyć, aby wyglądać efektownie i elegancko. Jakie sukienki na wesele będą dobrym wyborem, a jakich lepiej unikać?

Sukienka maxi – tak, mini – nie

Podstawowym aspektem, na jaki powinna zwrócić uwagę każda kobieta, jest długość sukienki. Jaka sukienka na wesele jako gość będzie odpowiednia? Można zdecydować się na model maxi, który jest niezwykle elegancki i z pewnością będzie pasował na tego rodzaju przyjęcie. Niektóre kobiety wręcz nie wyobrażają sobie pójść na wesele w innej, krótszej sukience. Sukienka maxi powinna kończyć się na linii kostek – nie może być zbyt długa, gdyż w przeciwnym razie będzie przeszkadzać podczas tańca. Co więcej, wybrany model nie powinien być zbyt obszerny. O wiele lepiej sprawdzają się proste, klasyczne suknie. Sukienka rozkloszowana, która pięknie faluje w tańcu, tradycyjnie zarezerwowana jest dla panny młodej. Kobiety, które nie chcą zakładać długiej sukni, mogą zdecydować się na nieco krótszy model. Zasadą jest jednak, aby jego długość sięgała przynajmniej do połowy uda. W złym guście będzie założenie sukienki mini, która raz – jest już niemodna, dwa – może przeszkadzać w tańcu, czy w ogóle w poruszaniu się. Niegdyś mówiło się, że dojrzałe kobiety powinny wybierać dłuższe sukienki na wesele jako gość, zaś młodsze mogą pozwolić sobie na krótsze modele. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ zasady dotyczącej długości powinny przestrzegać kobiety w każdym wieku.

Jaki kolor sukienki wybrać?

Wiadomo już, jaka sukienka na wesele jako gość będzie odpowiednia, jeśli chodzi o jej długość. Warto zastanowić się również nad kolorem kreacji. Przyjęło się, że na wesela nie zakłada się czarnych sukienek. Wszystko dlatego, że kolor ten kojarzony jest z żałobą, a nie z radosnym czasem wesela. Niemniej jednak w ostatnich latach moda nieco się zmieniła i w przypadku doboru odpowiednich, kolorowych dodatków (buty, torebka, biżuteria) założenie czarnej sukienki nie będzie odebrane źle. Niemniej jednak kobiety, które są zaproszone na wesele jako goście, nie powinny wybierać dla siebie koloru białego. Barwa ta zarezerwowana jest wyłącznie dla panny młodej, dlatego sukienka na wesele dla gościa nie może być w kolorze białym, ani nawet kremowym. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy panna młoda planuje założyć na siebie sukienkę białą, czy też kolorową – w każdym przypadku przyjście gościa na ślub w białej sukience zostanie źle odebrane. Kobiety nie mają jednak większych ograniczeń, jeśli chodzi o pozostałe kolory sukienek. O ile biały jest zakazany, a czarny dyskusyjny, o tyle inne kolory można mieszać i łączyć do woli, oczywiście w granicach dobrego smaku. Dobrze, jeśli kolor sukienki pasuje do karnacji kobiety, a także dodatków, jakie zamierza dla siebie dobrać. 

Sukienka na wesele jak na co dzień?

W ostatnim czasie bardzo modne stało się wybieranie na wesele sukienek, które można też nosić na co dzień. Oczywiście, nie chodzi o zwykłe, bawełniane sukienki, a o eleganckie modele, które zakłada się raczej od święta. Czy tego rodzaju sukienkę można wybrać na wesele? Faktem jest, że wybór codziennej sukienki na wesele wydaje się być rozsądnym, a przede wszystkim ekonomicznym rozwiązaniem. Jeśli kreacja jest elegancka i oddaje powagę sytuacji, to nie ma przeciwwskazań, aby takową założyć. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które nie pełnią na weselu żadnej kluczowej roli. Inaczej jest w przypadku najbliższej rodziny czy świadków, którzy muszą wyglądać niemalże perfekcyjnie. W ich sytuacji wybranie codziennego stroju mogłoby zostać źle odebrane przez pozostałych gości. Wtedy też lepiej dobrać dla siebie elegancką sukienkę, która pasuje na innego rodzaju większe uroczystości, na przykład rocznicę ślubu czy chrzest. Warto mieć to uwadze, wybierając się do sklepu po sukienkę na wesele. 

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *