Dziaders, chad, boomer, covidianin i śpiulkolot to jedne z popularniejszych młodzieżowych wyrazów, które w codziennym słownictwie używa dorastająca część polskiego społeczeństwa. Z roku na rok do potocznej polszczyzny przybywa coraz więcej nowych słów, jednak nie wszystkie z nich będą miały szansę na stałe zagościć w słowniku nastolatków. Są jednak takie, jak termin alternatywka, które używane są do dziś, mimo że do obiegu słownego weszły jakiś czas temu. Wielu ludzi od dawna kojarzy osobę o takim stylu, jednak niektórzy nadal mają kłopot z rozróżnieniem jej postaci. Kto to jest alternatywka i czym się wyróżnia?

Alternatywka – jak wygląda?

Pochodzenie neologizmu alternatywka jest silnie związane ze słowem alternatywny, które znaczy po prostu coś innego, odmiennego niż powszechne, tradycyjne. Określenie to jest przypisywane wyłącznie młodym, dorastającym kobietom, które nie przekroczyły jeszcze 18 roku życia. Jeśli chodzi o osobę nazywaną alternatywką – jak wygląda taka dziewczyna?

By opisać, jak wygląda alternatywka, wystarczy użyć sformułowania idealnie ją określającego – współczesne emo. Jeszcze kilkanaście lat wstecz był to niezwykle modny look wśród nastolatków. Odznaczał się połączeniem punkowego i gotyckiego stylu okraszonym mocnym makijażem i długą, zazwyczaj czarną grzywką zasłaniającą oczy. Młodzież, która decydowała się na przejęcie takiego stylu prócz awangardowego wyglądu charakteryzowała się też stanami depresyjnymi. Te były ostentacyjnie wystawiane na widok publiczny w formie na przykład teatralnego podcinania wewnętrznej strony nadgarstka. Moda ta wśród młodzieży nie zagościła na długo. Obecnie jednak przeżywa swoje odrodzenie właśnie w postaci, jaką reprezentują alternatywki.

Styl alternatywki – outfit

Outfit alternatywki najczęściej składa się z kabaretek, przymocowanego do spodni lub spódnicy łańcucha oraz bluzy z ulubionym wykonawcą. Podobnie jak u emo, alternatywka epatuje depresyjnym i melancholijnym stanem oraz na każdym kroku chce podkreślić swoją, w jej mniemaniu, ponadprzeciętną dojrzałość, cynizm w stosunku do świata oraz czarne poczucie humoru. Alternatywka uważa się za istotę niewierzącą – ateistkę lub nawet satanistkę. Jej zachowanie i wygląd budzi drwiny wśród społeczeństwa, jednak należy mieć na uwadze, że osoba o tym stylu cechuje się silną potrzebą zauważenia i okazania jej zainteresowania. Stawianie się ponad innymi czy podkreślanie wyjątkowości jest wołaniem o miłość i akceptację.

Alternatywka – makijaż

O tym, jak ubiera się alternatywka, zostało wyjaśnione w akapicie powyżej. To nie znaczy jednak, że konkretny outfit, np. bluza z motywem muzycznym może świadczyć o tym, że ma się do czynienia z alternatywką. By ją rozpoznać, dużą rolę gra również makijaż. On także nie odbiega mocno od tego reprezentowanego przez subkulturę emo – stanowi połączenie mocnego, ciemnego make-upu, piercingu i tatuaży. Alternatywki najczęściej też charakteryzują się włosami ściętymi do ramion lub krócej, nierzadko przefarbowanymi na rzucający się w oczy kolor.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *