Od jakiegoś czasu panuje moda na wybieranie młodzieżowego słowa roku. W ubiegłym, czyli 2021, młodzieżowym słowem roku został śpiulkolot, jak wielu twierdzi – niesłusznie. W 2020 z wielu słusznych przyczyn nie wyłoniono należytego laureata, a w 2019 z kolei ulubionym słowem młodzieży została jesieniara. Słowo to najczęściej było używane w mediach społecznościowych pod opisem zdjęć; oznaczone charakterystycznym hashtagiem. Dla osób, które nie mają pojęcia, kim jest jesieniara, przygotowaliśmy krótki materiał wyjaśniający pochodzenie tego zabawnego neologizmu. 

Kto to jesieniara?

Co to znaczy jesieniara? Jesieniara to derywat od słowa jesień – melancholijnej pory roku. Wyraz jesień w połączeniu z sufiksem -ra daje domyślny obraz kobiety związanej z tą nie do końca lubianą przez większość społeczeństwa porą roku. Jesieniara jest po prostu nazwą kobiety, która nie tylko lubuje się w tej deszczowej, acz zarazem kolorowej porze roku, ale przede wszystkim tej charakteryzującej się specyficznym stylem.

Aby rozpoznać jesieniarę, pierwsze, na co należy zwrócić uwagę to wygląd, a konkretnie ubiór. Outfit jesieniary to najczęściej obszerne szaliki, grube swetry, płaszcze w nude’owych odcieniach, skórzane torebki i charakterystyczne botki w ciemnych kolorach. To wszystko najczęściej połączone jest z wełnianą czapką i kubkiem gorącej kawy. Styl jesieniary to nie tylko manifest miłości do jesieni, ale również lubowanie się w modzie – przede wszystkim kobiety kochające tę porę roku przywiązują uwagę do jakości produktów przez siebie noszonych. Istotne jest tutaj posiadanie swetrów z wełny lub syntetycznych, nieco grubszych szalików czy innych stylowych dodatków w kolorze musztardowym, brązowym, beżowym, czerwonym, szarym, granatowym, a nawet klasycznym czarnym. Wszystkie te odcienie niewybrane są przypadkowo, bowiem niewątpliwie kojarzą się właśnie z jesienią. 

Jesień – czas rozkwitu jesieniar

Jesieniara, jak mogłoby się powszechnie wydawać, nie epatuje tylko i wyłącznie konkretnym ubiorem, ale i stylem oraz dodatkami, którymi chętnie ozdabia swoje mieszkanie. Nie stroni od wrzosowych kwiatowych aranżacji oraz ozdób z dyni i jabłek, które są atrybutem jesieni – w jej domu dosłownie pachnie tą kolorową porą roku, czyli kardamonem, cynamonem, maliną i wanilią. Czas ten jest wykorzystywany przez grono influencerek, które dzięki odpowiednim kolorystycznym kompozycjom są w stanie wyczarować bajeczne, jesienne fotografie. 

Kobieta lub dziewczyna kochająca jesień poświęca uwagę nawet najdrobniejszym detalom, które oczywiście wg niej nie mogą zostać pominięte – mowa tutaj choćby o zróżnicowanym menu. Jesieniara będzie przygotowywała posiłku w oparciu o sezonowe produkty, jak dynia, jabłka czy śliwki oraz z wielką przyjemnością będzie tworzyła smaczne i rozgrzewające herbaciane kompozycje z dodatkiem cytryny i korzennych przypraw.

Choć dla jednych działania i zainteresowania jesieniary mogą wydawać się przesadzone, ona z pewnością gloryfikując tę porę roku, wyróżnia się na tle innych pomysłowością, precyzyjnością i wysokim poczuciem estetyki. 

 

 

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *