Glamping

Wyobraź sobie, że jesteś na polu namiotowym. Śpisz na łonie natury, budzisz się w otoczeniu kwiecistej łąki i szumiących drzew, a prosto z łóżka idziesz na spacer nad jezioro czy pobliską rzekę. Jednak zamiast niewygodnej karimaty i leciwego śpiwora, nocujesz na komfortowym materacu pod kołdrą ze świeżą, lnianą pościelą. Czy coś takiego jest w ogóle możliwe?

Co to jest glamping?

Nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów „glamour” i „camping”. Glamping oznacza więc biwakowanie w luksusowych warunkach. Śpisz w eleganckim tipi czy namiocie przypominającym mongolską jurtę, a poza wygodnym łóżkiem masz do dyspozycji szafę, w której możesz schować swoje ubrania, drewniany stół, wygodne krzesła a często nawet dostęp do własnej łazienki. Od świata zewnętrznego nie dzieli cię murowana ściana, a cienka warstwa materiału, dzięki czemu rano budzi cię ptasi koncert, a do snu tulą cię dźwięki cykających świerszczy.

Glamping jest coraz popularniejszą alternatywą do gwiazdkowych hoteli. Korzystającym z tego rozwiązania turystom daje bezpośredni kontakt z przyrodą, ale nie odbiera im wygód, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Pozwala korzystać z obcowania z naturą, ale nie zmusza do rezygnacji z komfortu na rzecz surowych warunków, które zwykle kojarzą się z tego typu wyjazdami. Jest to świetny pomysł na odetchnięcie od miejskiej codzienności i hałasu. To niesamowite przeżycie sprawi, że spędzisz przyjemnie czas oraz zrelaksujesz się.

W wybranych miejscach tego typu znajdziemy też zaskakujące spa, które oferuje zabiegi kosmetyczne w oparciu o naturalne kosmetyki. Jednym z częściej wybieranych jest, np. kąpiel w wannie wypełnionej płatkami polnych kwiatów. Urozmaiceniem jest natomiast to, że wanna stoi na łące, a widok, który masz przed sobą to niebo, trawa i drzewa.

Właściciele obiektów glampingowych to często osoby, którym zależy na ochronie środowiska. Swoje ośrodki budują z materiałów, które są przyjazne klimatowi, często wykorzystując lokalne komponenty. Dekoracje wnętrz utrzymane są w stonowanej, przyjemnej dla oka stylistyce. Preferowane są kolory, które działają uspokajająco.  Przypominające chatki namioty zasilane są energią słoneczną, serwowane na miejscu jedzenie w dużej mierze pochodzi od lokalnych rolników, a recycling czy kompostowanie jest elementem obowiązkowym.

Gdzie jechać na glamping?

Luksusowe namioty znajdziemy na najważniejszych festiwalach muzycznych na świecie. Podczas gdy większość uczestników musi wrócić na noc do swoich niewygodnych śpiworów, piosenkarze i celebryci spędzają noce w urządzonych mini-willach w stylu boho. W Polsce glamping można wypróbować w wielu miejscach między innymi na Mazurach, Podlasiu czy w Tatrach. Pomysłodawcami są najczęściej osoby pochodzące z miast, które zmęczone wszechobecnym hałasem postanowiły odpocząć na łonie natury. Wiedzą, jak zapewnić godne warunki osobom, które bardziej niż do biwaku w lesie są przyzwyczajone do standardów all inclusive.

Glamping staje się coraz bardziej popularny, a co za tym idzie – coraz trudniej o znalezienie wolnych miejsc w tego typu miejscach. Wysoka jakość usług wiąże się też z wyższymi cenami, a te zależą w dużej mierze od terminu, lokalizacji oraz zakresu oferowanych zabiegów. Czy cena jest tego warta? Na pewno warto spróbować i samemu przekonać się, czy jest to rozwiązanie, które będzie przypadnie do gustu.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Artykuł na medal, mnóstwo przydatnych informacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *