Niektóre kobiety mają nieregularne cykle miesiączkowe, przez co trudno jest im wyznaczyć konkretny dzień, w którym ma pojawić się okres. Niemniej jednak okres, który spóźnia się więcej niż 7 dni, powinien wzbudzić podejrzenia. Co może oznaczać spóźniający się okres?

Pierwszy objaw ciąży

Zadając sobie pytanie, co wpływa na spóźniony okres, należy pomyśleć o możliwości zajścia w ciążę. Warto przy tym pamiętać, że żadna antykoncepcja nie daje stuprocentowej pewności i zabezpieczenia. Nawet kobiety, które stosują pigułki antykoncepcyjne bądź zdecydowały się na założenie wkładki domacicznej, mogą zajść w ciążę. W przypadku jej podejrzenia, należy wykonać test ciążowy. Jeśli kobieta rzeczywiście jest w ciąży, to wynik powinien być pozytywny. W dzisiejszych czasach testy ciążowe są niezwykle czułe, dlatego można wykonać je z próbki moczu pobranej w dowolnym momencie dnia.

Zmiany hormonalne

Układ hormonalny kobiety jest niezwykle czuły na wszelkiego rodzaju zmiany, nawet te drobne, które czasem trudno zauważyć. Kilkugodzinna podróż czy zmiana strefy klimatycznej może wpłynąć na opóźnienie miesiączkowania. Czasami powodem może być również nadmierny stres i przemęczenie. Spóźniający się okres może być również konsekwencją złej diety, choć najczęściej tego rodzaju objaw mogą zauważyć u siebie osoby niedożywione, które głodzą swój organizm. Zastanawiając się, co oznacza spóźniający się okres, nie sposób pominąć czynników chorobowych, takich jak na przykład cysty na jajnikach. Co ciekawe, kobiety, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia układu płciowego, mogą po wykonaniu testu ciążowego uzyskać wynik pozytywny, choć wcale nie oznacza to, że są one w ciąży. Warto jednak pamiętać, że choroby dróg rodnych dają dodatkowe objawy, takie jak chociażby ból czy uczucie pełności w podbrzuszu.

Spóźniony okres – co oznacza?

Zastanawiając się, co oznacza spóźniony okres, warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Przede wszystkim kobieta powinna rozważyć możliwość zajścia w ciążę – jeśli rzeczywiście doszło do zapłodnienia, to powinna ona odstawić leki hormonalne i nie spożywać alkoholu. Czasami rozpoznanie przyczyny spóźniającego się okresu może być trudne, jednak szacuje się, że  powodu stresu czy zmiany klimatu okres może spóźnić się mniej więcej tydzień. Problem pojawia się, gdy nawet po tygodniu krwawienie się nie pojawia. Należy wtedy zgłosić się do lekarza ginekologa, który wykona badanie USG i na jego podstawie rozpozna przyczynę opóźnienia. Warto mieć na uwadze, że spóźniający się okres jest normą w przypadku kobiet, które ukończyły 45. rok życia. W ich organizmie dochodzi bowiem do zmian hormonalnych, które są pierwszymi objawami menopauzy. W okresie pokwitania miesiączki są nieregularne (różna jest także długość ich trwania), aż w końcu całkowicie zanikają. Choć jest to typowe dla dojrzałych pań, to jednak warto zgłosić się do ginekologa, który ustali, że przyczyną spóźniające się okresu na pewno są zmiany menopauzalne. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wszystko przebiega tak, jak powinno.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *