termy-zdrowa-woda

Coraz więcej osób szuka dla siebie jakiejś formy aktywności fizycznej. Motywacją jest tutaj nie tylko chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, ale też poprawienie swojego samopoczucia, zredukowanie stresu, zadbanie o własne ciało czy po prostu zabicie wolnego czasu. Jedną z najlepszych, a przy tym najłatwiej dostępnych aktywności jest pływanie, które można traktować również jako formę terapii wspomagającej, na przykład po kontuzjach ortopedycznych czy w przypadkach przewlekłych schorzeń. Jak zmaksymalizować korzyści dla zdrowia z pływania? Odpowiedzi poszukaj w naszym artykule.

Bezpieczna aktywność w wodzie

Pływanie jest uznawane za jeden z najbezpieczniejszych sportów, który mogą uprawiać również osoby zmagające się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi – w tym ortopedycznymi. Pod tym względem pływanie dystansuje większość innych dyscyplin. Nie stanowi tak dużego obciążenia dla stawów, mięśni i kręgosłupa, jednocześnie angażując niemal wszystkie partie ciała.

Pływanie jest wysiłkiem aerobowym, co oznacza, że ma doskonały wpływ na parametry kondycyjne. Poprawia wydolność organizmu, jednocześnie nie stanowiąc poważnego ryzyka kontuzji. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających duże zaległości treningowe.

Regularne pływanie to same korzyści dla zdrowia

Wszelka aktywność w wodzie jest zupełnie naturalna dla człowieka. Szczególnie osoby umiejące pływać i stawiające sobie konkretne wyzwania w zakresie treningu aerobowego w basenie, mogą odnieść z tego tytułu wymierne korzyści zdrowotne.

Regularne uprawianie pływania, nawet na poziomie czysto rekreacyjnym, sprzyja redukcji masy ciała, obniżeniu poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i nadciśnienia, wspiera leczenie cukrzycy, wzmacnia serce i poprawia krążenie krwi.

Forma rehabilitacji i terapii uzupełniającej

Nieprzypadkowo wielu rehabilitantów i fizjoterapeutów zaleca swoim pacjentom pływanie, jako bezpieczną i korzystną dla ciała formę aktywności fizycznej. Woda, choć stawia opór mięśniom, jednocześnie odciąża stawy, co jest szczególnie ważne w przypadku rehabilitacji ortopedycznej.

Pływanie może być znakomitą terapią dla osób, które zmagają się z dolegliwościami o podłożu reumatycznym, osteoporozą, rwą kulszową, zespołem mięśnia gruszkowatego, dyskopatią, dysplazją czy zwyrodnieniami kręgosłupa.

Pływanie w wodzie termalnej – jakie przynosi korzyści i komu jest szczególnie zalecane?

Pływać można oczywiście w dowolnej wodzie, natomiast faktem jest, że szczególnie duże korzyści może przynieść uprawianie tego sportu w wodzie termalnej. Mówimy tutaj o wodzie pozyskiwanej z głębokich pokładów ziemi, naturalnie ciepłej, zawierającej mnóstwo składników mineralnych.

Kąpiele w wodzie termalnej to doskonała forma relaksacji, treningu oraz rehabilitacji. Przynoszą dobre efekty terapeutyczne w przypadkach m.in.:

  • Zapalenia i stanów zwyrodnieniowych stawów;
  • Reumatoidalnego zapalenia stawów w okresie bezobjawowym;
  • Dyskopatii;
  • Schorzeń kręgosłupa;
  • Urazów mięśniowych;
  • Neuralgii;
  • Dny moczanowej;

Z dobrodziejstwa kąpieli w wodzie termalnej mogą i powinny korzystać również osoby cieszące się dobrym zdrowiem, natomiast zauważające u siebie objawy zaburzeń psychicznych, na czele z przewlekłym stresem. Woda termalna ma zbawienny wpływ na ludzki układ nerwowy, stymulując produkcję serotoniny, przy jednoczesnym hamowaniu wydzielania kortyzolu.

Warto również wspomnieć o innych korzyściach dla zdrowia i urody, jakie można odnieść z kąpieli termalnych. Znajdują one szerokie zastosowanie terapeutyczne w przypadkach m.in. chorób kobiecych, zaburzeń metabolizmu, problemów hormonalnych, problemów dermatologicznych czy postępujących procesów starzeniowych organizmu.

Więcej o tym, dlaczego pływanie uchodzi za jedną z najlepszych form terapii wspierających rehabilitację np. po urazach, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/plywanie-jako-forma-terapii-sprawdz-jak-baseny-termalne-moga-wspomoc-rehabilitacje.

Połącz korzyści z pływania i kąpieli w wodzie termalnej

Kompleksem basenowym, w którym można zarówno zrelaksować się w ciepłej, krystalicznie czystej wodzie termalnej, jak i odbyć pełnoprawny trening pływacki czy wziąć udział w zajęciach z aquaaerobiku, są Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej.

To doskonale oceniany, nowoczesny obiekt położony w pięknych okolicznościach przyrody. Warto wejść na stronę termybukovina.pl i zapoznać się z całą masą atrakcji dostępnych dla gości tego kompleksu.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *