Jedną z najczęściej spotykanych dekoracji, którą posiadamy w swoim domu, są rolety wewnętrzne. Jest to system okienny posiadający bardzo uniwersalne zastosowanie, szeroką gamę kolorów i wzorów oraz łatwość w montażu, demontażu. Bardzo chętnie są wybierane do gospodarstw domowych, pomieszczeń biurowych, a także instytucji ze względu na swoje praktyczne właściwości zaciemniające. Tkaniny o grubym splocie, z których wykonane są rolety z powodzeniem zacieniają pomieszczenia i ograniczają przedostawanie się promieni słonecznych, tym samym podwyższając komfort życia i pracy w budynkach, nawet w te najbardziej słoneczne dni. Niestety tak jak z innymi przedmiotami, aby przedłużyć ich żywotność, należy odpowiednio o nie dbać. Kluczem do pełnej satysfakcji z użytkowania jest odpowiednia pielęgnacja rolet.

Jak dbać o rolety wewnętrzne?

Mimo wszystko rolety wewnętrzne są bardzo łatwe w utrzymaniu oraz gromadzą znacznie mniej kurzu niż zasłony czy żaluzje, a przy tym wyglądają bardzo estetycznie i schludnie. Bardzo łatwo dopasowuje się ją do wnętrza, ze względu na swój minimalistyczny styl. To, w jaki sposób należy dbać o roletę zależy w głównej mierze od materiału, z jakiego są one wykonane. Wszystkie standardowe rolety materiałowe, typu dzień-noc czy rzymskie, wykonane są z innych materiałów i tkanin. Z tego powodu o każde należy dbać w inny sposób. Warto pamiętać, że do czyszczenia i demontowania nie należy podchodzić zbyt szybko i pochopnie, ponieważ łatwo można je uszkodzić, a wystarczy tylko przez chwilę być nieuważnym. Powinno stosować się do zaleceń producenta, które powinny być zawarte w informacji o sposobie konserwacji danego produktu. W takim razie jak dbać o rolety wewnętrzne, aby było to właściwie zrobione?

Rolety materiałowe

W ich przypadku, w miarę możliwości powinno stosować się pielęgnację tak zwaną, na sucho. Powinno się odkurzać zarówno tkaninę, jak i cały mechanizm. Systematyczne usuwanie kurzu, pozwoli cieszyć się piękną i funkcjonalną osłoną. Roleta ta jest idealna dla alergików, ponieważ apretura nie pozwala na to, by kurz dostawał się do wnętrza struktury materiału. Dzięki niej materiał nie ulega deformacjom ani nie pochłania wilgoci. Skutecznym i szybkim sposobem na oczyszczenie rolety jest użycie rolki z warstwą klejącą, która słynie z usuwania włosów na ubraniach.

Jeżeli jednak brudem, który znajduje się na naszej rolecie są odciski brudnych palców, można spróbować wyczyścić je za pomocą gumki do ścierania. Nie należy jednak używać jej zbyt intensywnie, tylko delikatnymi ruchami trzeba starać pozbyć się zabrudzenia, tak by nie rozetrzeć bardziej. Jeżeli to nie pomoże, możemy spróbować skorzystać z wilgotnej ściereczki. Należy pamiętać, że ma być ona lekko nasączona wodą, a nie mokra. Nadmiar wody mógłby trwale odkształcić tkaninę. Stosowanie detergentów pod żadnym pozorem nie jest wskazane, a jeżeli jest to nieuniknione, lepiej użyć od razu szarego mydła lub płynu do naczyń. Po umyciu rolety należy ją wywiesić, całkowicie rozłożoną i czekać do jej całkowitego wyschnięcia.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie, w porównaniu do tych materiałowych, wykonywane są z bardziej odpornych tkanin, co czyni je dobrymi do oddania do pralni chemicznej, o ile producent nie zalecił czegoś innego. Materiał charakteryzuje się bardzo łatwym montażem oraz demontażem, a jego zasłonowy wygląd także sprzyja bezproblemowemu czyszczeniu. Można uprać ją samemu ręcznie lub w pralce. Jednak trzeba pamiętać, że należy ustawić do tego niską temperaturę i bez wirowania. Stosowanie delikatnych detergentów piorących jest wskazane.

Rolety plisowane

Można je nie tylko odkurzać, ale również prać w bardzo łatwy sposób. Najwygodniejsze będzie nalanie letniej wody do brodzika lub wanny, dodając proszek do prania lub płyn do mycia naczyń. Rolety wkłada się na około kwadrans do wody z detergentem.

Decydując się na zakup rolet, warto odwiedzić stronę, gdzie jest ich bardzo różnorodny wybór https://minirolety.pl/rolety-okienne/. Kupując produkt, należy odpowiednio zapoznać się z tym, jak dbać o rolety. Pomoże w tym zajrzenie na stronę https://www.zmienswojenawyki.pl/jak-wyczyscic-rolete-dzien-noc/.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *