Pokój dzienny jest przestrzenią występującą w każdym domu czy mieszkaniu. Zapraszamy tam gości oraz sami spędzamy dużo czasu. Z tego względu warto jest większą uwagę skupić na jego wyglądzie. Przestrzeń ta powinna być ładna, estetyczna, schludna, ale także komfortowa, funkcjonalna i wygodna. Warto też pamiętać, że salon może być naszą wizytówką i po nim goście będą oceniali nasz gust. Dobrze jest zadbać o jego niepowtarzalny wystrój, aby każdy kto od nas wyjdzie mógł zapamiętać to, jak dobrze się czuł w naszej przestrzeni. Niestety nie wszyscy, którzy biorą się za urządzanie różnych pomieszczeń w swoim domu, mają o tym pojęcie. Właśnie dlatego, warto poznać pewne wskazówki, które pomogą rozwiązać problem tego, jak urządzić pokój dzienny.

Jak zaaranżować pokój dzienny

Urządzenie pokoju dziennego tak, aby łączył w sobie wszystkie jak najlepsze cechy nie jest prostym wyzwaniem. Nieumiejętne zaaranżowanie wnętrza może skończyć się na tym, że będzie w nim odczuwalny przepych i osiągnie się odwrotny cel do tego zamierzonego. Warto czasem iść za trendami, które znacznie ułatwią rozwiązanie problemu z urządzeniem pokoju dziennego.

Przede wszystkim należy pomyśleć o tym, aby odpowiednio dobrać meble, które będą dopasowane pod każdego domownika. Warto przeanalizować to, w jaki sposób spędza się czas z rodziną. Ułatwi to dobór niezbędnego wyposażenia, ponieważ mniej więcej będzie wiadomo, czego właściwie oczekuje się od salonu.

Na przykład podczas zastanawiania się nad tym, jak zaaranżować pokój dzienny, weź po uwagę to, czy rodzina poświęca dużo czasu oglądając telewizję i siedząc w fotelach, bądź na kanapie. Jeżeli tak jest, to genialnym pomysłem będzie wyposażenie salonu w szafkę RTV, na której stać będzie telewizor oraz w wygodne siedziska, dostosowane do wielkości wnętrza. Złym pomysłem będzie zakup obszernych foteli, posiadając małą przestrzeń.

Podczas spotkań towarzyskich dobrze jest móc mieć przy czym zjeść ciastko i wypić kawę. Do takich czynności idealne będą stoły kawowe, ustawione bezpośrednio przy kanapie, aby móc do nich dosięgnąć bez większych problemów.

Stoły pokojowe

Stoły pokojowe są bardzo dobrym rozwiązaniem kiedy salon jest połączony z częścią jadalnianą. Jeżeli nie jest – warto zastanowić się nad rozdzieleniem tak wnętrza. Zyska wtedy się możliwość spożywania posiłków na odpowiedniej wysokości.

Jak umeblować pokój dzienny?

Należy wziąć pod uwagę, że nie ma tylko jednego stylu w jakim urządza się salon. Oczywiście najlepszy jest taki, który będzie pasował do reszty domu czy mieszkania, jednakże nie jest to obowiązkowe.

Projektując wnętrze pokoju dziennego ważne jest, aby pamiętać o doborze kolorów. Nie jest to pomieszczenie, w którym powinny przeważać ciemne kolory, które będą dodatkowo optycznie je zmniejszać. Dobrym rozwiązaniem są barwy jasne, optycznie zwiększające daną przestrzeń. Będą one dodawać bardziej pozytywnej atmosfery, a także przyjemniej będzie spędzało się czas w jaśniejszym salonie. Jednak są wyjątki, ponieważ jeżeli salon jest naturalnie dobrze oświetlony, można pozwolić sobie na ciemniejsze barwy ścian, zachowując przy tym ostrożność w doborze. Można wybrać kilka różnych kolorów, jednakże trzeba szczególnie pamiętać, aby do siebie pasowały się uzupełniały.

Dobierając meble, nie warto myśleć tylko o tym, aby salon był stylowy i robił wrażenie na gościach. Bywa i tak, że te eleganckie style nie są tymi, w jakich dobrze się czujemy i z tego powodu nie należy usilnie do nich dążyć. Trzeba pamiętać, że jednak jest to nasz pokój dzienny. Aranżacja powinna być dopasowana pod nasze wymagania, a nie gości.

Pokój dzienny – aranżacje

Podczas tworzenia odpowiedniej przestrzeni, warto pamiętać o zasadach, które pomogą w tym, aby optycznie powiększyć wnętrze.

Dobrym rozwiązaniem jest porozwieszanie luster, oczywiście zachowując przy tym walory estetyczne. Główną rolę grają także kolory ścian oraz ułożenie paneli. Nie należy układać podłóg wzdłuż najdłuższych ścian, ponieważ uzyska się tym wydłużenie, ale równocześnie zwężenie pokoju.

Cała tajemnica w tym, jak umeblować pokój dzienny leży w tylko niektórych aspektach. Główną zasadą jakiej należy się stosować, jest urządzanie przestrzeni według własnego gustu.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *