Po całym dniu jesteś zmęczona i masz dość. Praca, obowiązki i aktywność fizyczną wypełniają cały Twój czas. Ale przed snem warto znaleźć jeszcze chwilę dla siebie i zadbać o relaks. Zadbać o skórę i pozwolić jej na regenerację. Jak zadbać o skórę przed snem? Jakie kroki podjąć, by wieczorna rutyna dała jak najlepsze rezultaty? Sprawdź!

Krok 1: Oczyszczanie i tonizowanie

Kiedy wieczorem bierzesz prysznic, zmywasz z siebie nie tylko kurz i brud, ale także zmęczenie. Twoja skóra na twarzy potrzebuje dokładnie tego samego. Najpierw wykonaj demakijaż, pozbywając się resztek kolorowych kosmetyków. A następnie starannie oczyść twarz, szyję i dekolt, sięgając po delikatny żel lub piankę przeznaczoną do Twojego typu cery. Nałóż odrobinę preparatu na dłonie lub szczoteczkę do twarzy i masuj skórę przez około 1-2 minuty. Następnie dokładnie spłucz letnią wodą i delikatnie osusz.

Teraz czas na tonik. To kosmetyk, którego zadaniem jest przywrócenie odpowiednie pH skórze. Ma oczyścić, odblokować pory, nawilżyć i zniwelować nieprzyjemne uczucie ściągania. Tonik również powinnaś dobrać do swojego rodzaju cery. Nanieś odrobinę kosmetyku na wacik, a następnie przetrzyj nim kilkakrotnie skórę, omijając okolice oczu.

Krok 2: Skoncentrowane odżywianie

Kiedy reszta toniku odparuje ze skóry, czas na skoncentrowanie odżywianie. Nocą skórą wykonuje bardzo ważną pracę. Podczas snu procesy naprawcze i odnowa komórkowa skóry są intensywniejsze. Organizm odbudowuje skórę i naprawia szkody wynikające z ekspozycji na czynniki zewnętrzne. Wówczas następuje też przyspieszenie krążenia krwi, co sprzyja lepszemu zaopatrzeniu skóry w składniki odżywcze i tlen.

Dlatego przed snem warto zaaplikować na skórę serum do twarzy. Kosmetyk o skoncentrowanym działaniu, który głęboko odżywi, wygładzi, nawilży, rozświetli, ujędrni, a nawet rozjaśni cerę. Serum ma dostarczyć skórze składników odżywczych, koncentrujących się na konkretnych potrzebach skóry. Mogą to być: witaminy, przeciwutleniacze, peptydy, kwas hialuronowy, retinol, kwas salicylowy czy ekstrakty roślinne.

Krok 3: Ochrona przeciwstarzeniowa

Teraz czas na krem przeciwzmarszczkowy na noc. Kiedy skóra będzie się regenerowała, warto dostarczyć jej składników aktywnych wzmacniających płaszcz lipidowy oraz wspierających naturalną syntezę kolagenu i elastyny. Kolagen jest kluczowym białkiem dla utrzymania elastyczności, jędrności i młodzieńczego wyglądu skóry. Pomaga w redukcji zmarszczek i poprawie ogólnej kondycji skóry. Elastyna z kolei odpowiedzialna jest za zdolność skóry do rozciągania się i powrotu do swojego pierwotnego kształtu.

Dobry krem przeciwstarzeniowy na noc powinien mieć zatem w składzie peptydy i retinol, które pobudzają produkcję kolagenu w skórze. Cenne dla skóry dojrzałej są również: witamina C, witamina E, kwas ferulowy czy koenzym Q10, kwas hialuronowy oraz komórki macierzyste, gdyż wszystkie one mają właściwości przeciwzmarszczkowe.

Krok 4: Odpowiednie nawilżenie i wystarczająca ilość snu

Dla dobrej kondycji skóry równie ważne jak rytuały pielęgnacyjne są codzienne nawyki. Skóra potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, by mogła nocą się regenerować. Dlatego przed snem małymi łykami wypij szklankę wody, a drugą postaw sobie przy łóżku.

Pamiętaj też, że organizm musi mieć czas na regenerację i zebranie sił. Wysypiaj się więc. Śpij przynajmniej 7-8 godzin i staraj się zasypiać przed północą. Co prawda dla skóry kluczowe są godziny między 2:00 a 3:00 rano, ale by organizm mógł skupić się na tej regeneracji, wcześniej musi poświęcić energię na usunięcie toksyn z mózgu i narządów wewnętrznych.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *