Zaskórniki to niewielkie, czarne lub białe plamki na skórze, powstające z obumarłych komórek skóry i wydzieliny łojotokowej, zgromadzone najczęściej w okolicy nosa, policzków, ramion, czoła i brody. Zmiany wypełnione są płynem, a zanieczyszczenia z zewnątrz sprawiają, że w otwartych porach gromadzi się widoczny, czarny osad. Jak się ich pozbyć?
Zaskórniki – kiedy się pojawiają?
Zaskórniki pojawiają się na skutek intensywnej pracy gruczołów łojowych, na skutek zmian hormonalnych oraz wtedy, gdy następuje podwyższony poziom rogowacenia mieszków włosowych. Zmiany skórne, zwane wągrami należy oczyszczać za pomocą dostępnych produktów kosmetycznych oraz regularnie poddawać zabiegom kosmetycznym. Zaskórniki pojawiają się najczęściej na skórze tłustej lub mieszanej, skłonnej do powstawania zmian trądzikowych. Jeśli są niewłaściwie oczyszczane lub wyciskane gromadzi się w nich coraz więcej płynu i wymagają częstszego oczyszczania.
Czy można wyciskać zawartość zaskórników?
Zaskórniki wyglądają podobnie do zmian trądzikowych pod kątem widocznej, nagromadzonej substancji, którą chcemy usunąć. Najłatwiejszym sposobem wydaje się nam mechaniczne usunięcie tych zanieczyszczeń poprzez wyciśnięcie zalegającej wydzieliny. Wtedy na chwilę możemy odczuć komfort oczyszczonych stref z zaskórnikami, jednak jest to krótkotrwała chwila radości. Skóra po takim zabiegu stanie się przesuszona, możesz przenieść bakterie do otwartych porów, które pozostawione po wyciskaniu są narażone na zanieczyszczenie. Wągry powstaną od nowa bardzo szybko. Podrażniona skóra będzie wyglądała nieestetycznie. Nie należy zatem wyciskać zaskórników samodzielnie.
Jak skutecznie pielęgnować skórę z zaskórnikami?
Odpowiednią pielęgnacją skóry, pokrytej zaskórnikami jest przede wszystkim głębokie oczyszczenie, a następnie tonizacja preparatem, zawierającym w swoim składzie kwas acetylosalicylowy. Bardzo ważne jest również odżywienie i nawilżenie skóry, by ją znormalizować, wygładzić i ujednolicić. Świetnie w tym względzie sprawdzi się czarne serum o wysoce skoncentrowanej, 4% formule. Węgiel oczyszcza i matuje skórę, a kwasy AHA złuszczają i wygładzają jej powierzchnię. Kwasy BHA odpowiadają z kolei za zwężenie porów, dodatek niacynamidu pozwala wygładzić i odżywić naskórek, narażony na zanieczyszczenia i uszkodzenia.
Czy możliwe jest pozbycie się zaskórników na stałe?
Czy serum z niacynamidem zwalcza zaskórniki na stałe? Przy regularnym stosowaniu preparatu po każdym oczyszczaniu i tonizowaniu skóry już po siedmiu dniach zauważalna jest różnica w wyglądzie skóry. Ujednolicony koloryt sprawia, że skóra wygląda zdrowo i na zadbaną. Według przeprowadzonych badań po 28 dniach regularnego używania serum z niacynamidem i węglem zauważalna jest poprawa wyglądu skóry, widoczna w postaci zamkniętych, niewidocznych porów, wygładzenia powierzchni skóry, eliminacji zanieczyszczeń i przebarwień oraz wygładzeniu. Dzięki tym zmianom zauważysz dogłębny efekt oczyszczenia i pielęgnacji, a wraz z nim minimalizację widoczności zaskórników. To zasługa kompleksowej dbałości o skórę z właściwie dobranymi kosmetykami. Skóra oczyszczona i właściwie nawilżona będzie produkowała mniej sebum, które nie znajdzie miejsca w otwartych porach. Dzięki regularnej dbałości o stan cery z zaskórnikami zauważysz widoczne, trwałe rezultaty. Skóra nie będzie wymagała kosztownych zabiegów kosmetycznych.