Decoupage

W ostatnim czasie możemy zaobserwować powracający trend na rękodzieło. Wiele osób nie tylko zaczyna na nowo doceniać wyroby handmade, ale i samemu próbuje swoich sił w sztuce rękodzielniczej. Oprócz technik znanych w naszym kraju od lat jak szycie i dziewiarstwo coraz częściej pojawiają się mniej oczywiste techniki dekoracyjne jak makrama oraz decoupage. Szczególnie ta druga technika pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów bez dysponowania dużymi umiejętnościami manualnymi, a wymaga jedynie poświęcenia czasu oraz dozy cierpliwości. Decoupage: jak zrobić i co jest potrzebne — o tym w dzisiejszym artykule.

Decoupage — co to jest?

Sama nazwa tej techniki wywodzi się z języka francuskiego, od słowa oznaczającego wycinanie. Nie bez powodu — opiera się ona na ozdabianiu różnych przedmiotów użytku codziennego właśnie za pomocą wyciętych papierowych elementów. Po przyklejeniu ich powierzchnię należy pokryć lakierem, tak, aby granica wzoru była niewidoczna, a całość ma imitować ręcznie malowany obrazek. Sztuka ta była lubiana zwłaszcza w XIX w. i obecnie znów zyskuje na popularności. Do dekoracji można używać specjalnych arkuszy z motywami do decoupage lub papierowych serwetek. W ten sposób możemy ozdobić zarówno drewno, szkło, ceramikę, jak i plastik czy metal.

Od czego zacząć naukę decoupage?

Skoro wiesz już, co to jest decoupage, warto teraz omówić, czego będziesz potrzebował na początek. Wystarczy niewielki zestaw na start, by spróbować swoich sił w tej technice. Decoupage — jak zacząć, jeśli nigdy tego nie robiliśmy? Na samym początku wystarczy zaopatrzyć się w:

  • przedmiot, który zamierzamy dekorować
  • klej do decoupage
  • miękki pędzelek
  • bazowa farba w jasnym kolorze
  • papierowe serwetki
  • farby akrylowe
  • lakier akrylowy

Jak widać, nie potrzeba wiele, a większość tych przedmiotów masz już prawdopodobnie w domu. Dobrym rozwiązaniem dla początkujących są preparaty 3w1 (baza, klej i lakier). Jeśli okaże się, że decoupage to Twoja nowa pasja i chcesz się tym zajmować, wtedy można się pokusić o dokupienie kolejnych akcesoriów.

Istotne jest, by na początek wybierać niewielkie przedmioty do ozdabiania, jak np. podkładka pod kubek lub niewielka szkatułka. Dopiero gdy nabierzesz nieco wprawy i będziesz wiedział, jak się robi decoupage, przyjdzie czas na zmierzenie się z większymi wzorami, trudniejszymi do wykonania.

Technika decoupage — poradnik dla początkujących

Jak zrobić decoupage krok po kroku? Zawsze rozpoczynamy od przygotowania powierzchni, którą planujemy ozdobić. Gdy dekorujesz nową rzecz, jak np. pudełko ze sklejki, wystarczy pomalować dany przedmiot naszą farbą bazową. Jeśli odnawiasz stary przedmiot, powinieneś także zadbać o wyczyszczenie go, wygładzenie powierzchni w razie potrzeby i odtłuszczenie.

Następnie wytnij motyw z serwetki i przyłóż do powierzchni. Nabierz klej na pędzelek i stopniowo przyklejaj wybrany fragment. Najprościej będzie zacząć od środka, a dopiero potem nakładać klej na brzegi. Gdy klej dobrze wyschnie, wystarczy pokryć całość lakierem, tak, aby ślad po przyklejeniu papieru był niewidoczny. I gotowe! Decoupage to łatwy i przyjemny sposób na kreatywne spędzenie czasu.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Fantastyczny artykuł, naprawde miło się czyta

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *