Haft krzyżykowy

Haft krzyżykowy to hobby, które sprawia, że stworzymy nie tylko piękne haftowane obrazy, ale oderwiemy się od codziennych spraw. Polepszymy swoją koncentrację, damy naszym dłoniom i oczom dawkę zdrowego, wzmacniającego wysiłku. Własne zadowolenie i satysfakcja są gwarantowane od samego początku przygody z haftem. Wystarczy odrobina cierpliwości i chęci, aby stworzyć coś dla siebie lub kogoś bliskiego.

Haft krzyżykowy, jak zacząć?

W wielu domach możemy zobaczyć oprawione, piękne haftowane obrazy. Co zrobić, aby samemu być twórcą takich malowanych nicią obrazów? Na początek warto poczytać, zasięgnąć rady u osób, które już haftują, dowiedzieć się czego potrzebujemy na start. Co będzie Ci potrzebne na sam początek?

  • igła do haftu krzyżykowego (tępa, z dużym uchem)
  • tamborek do haftowania, czyli ramka, na której naciągnięty jest materiał, który haftujemy
  • nici do haftowania (mulina, kordonek)
  • tkanina, na której haftujemy – kanwa (luźno tkany materiał ułatwiający haftowanie)

Pierwsze kroki

Są dwie metody haftu krzyżykowego. Haft na kanwie ze wzorem i tak zwany haft liczony, na kanwie bez wzoru. Jeśli rozpoczynasz przygodę z haftem, łatwiej Ci będzie tworzyć pierwsze obrazy, mając wzór wydrukowany na materiale. Nie bój się poradników, filmów instruktażowych, ponieważ to najłatwiejsza droga, aby poznać proces haftu krzyżykowego krok po kroku. Haft krzyżykowy to technika znana od stuleci, odmienna w zależności od tradycji czy kraju. Podstawowy ścieg krzyżykowy polega na wyhaftowaniu dwóch półkrzyżyków skierowanych w przeciwne strony, aby w sumie dały znak X.

Aby Twoja praca nie poszła na marne, najlepiej wcześniej przygotować materiał, który będziesz haftował. Pamiętaj o zachowaniu marginesów, aby mieć miejsca na oprawę. Dobrze też, jeśli przed rozpoczęciem haftowania, wypierzesz kanwę. Zapobiegniesz wtedy jej zniekształceniu, jeśli będzie konieczność prania ukończonego haftu. Mając materiał, który będziesz haftować, pomyśl o niciach do haftowania. Najlepszą opinią cieszy się mulina. To włókno, które można kupić we wielu kolorach i o różnej grubości. Co istotne, mulinę można rozplatać na cieńsze nitki, czasami potrzebne w szczegółach projektu.

Uwagi praktyczne

Odpowiedź na pytanie, jak zacząć haft krzyżykowy, jest oczywista. Jak najszybciej. Wiedza teoretyczna jest pomocna, ale bez praktyki nie dasz rady. Właśnie w trakcie własnego doświadczenia, uczysz się jak najwygodniej chwycić igłę. Jak trzymać tamborek. Gdzie najlepiej Ci się siedzi.

Kilka rad, które ułatwią haftowanie:

  • Przystępując do haftowania miej czyste, suche, niekremowane dłonie.
  • Nie zostawiaj kanwy w tamborku, ponieważ naciągnięty materiał z haftem po dłuższym czasie zdeformuje się.
  • Nie wolno także zostawiać metalowej igły na hafcie, ponieważ igła czasem potrafi bardzo szybko rdzewieć, a ślady są praktycznie nieusuwalne.
  • Może warto zastanowić się nad gotowymi zestawami do haftu krzyżykowego?

Haft krzyżykowy niesie ze sobą wiele radości. Możliwość haftu pięknych obrazów, tworzenie własnych kompozycji pozwala poczuć się artystą we własnym domu. Jeśli uważasz, że malowanie farbami jest zbyt trudne, a chcesz poczuć drżenie serca przy tworzeniu sztuki – spróbuj haftu krzyżykowego.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Niesamowicie dobry artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *