Kolczyk w uchu

Najpopularniejszym przekłuciem ucha jest Standard Lobe, chociaż mało osób zna jego nazwę. Przekłuwaną częścią jest po prostu płatek ucha i zabieg ten wykonać może kosmetyczka (nie tylko piercer) chociaż jak zostanie później przedstawione, nie zawsze jest to najlepsza opcja. Standard Lobe to najmniej bolesny i „problematyczny” kolczyk, ma też najkrótszy czas gojenia – ok. miesiąca. Jakie są jednak inne nazwy kolczyków w uchu? W jakich miejscach się znajdują? Rodzajów przekłuć w tej części ciała jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, istnieje jednak parę tych szczególnie popularnych.

  • Helix – Nieco bardziej bolesny niż Standard Lobe, ale niemal równie popularny. Jego niezaprzeczalną zaletą jest szybki proces gojenia, minimalnie dłuższy niż w przypadku standardowego przekłucia. Helix znajduje się na krawędzi małżowiny.
  • Industrial – Jeden z ciekawszych wizualnie kolczyków. Umiejscowiony jest w górnej części ucha, przebijając je w dwóch miejscach, mimo to liczony jest jako jedno przekłucie. Dlaczego? Industrial ma najczęściej kształt „banana” lub sztangi, która przechodzi przez te dwa punkty. Kolczyk robiony w tym miejscu tylko z jednym otworem nie jest Industrialem. Industrial to kolczyk, który zawsze łączy dwa przekłute ze sobą miejsca, w tym wypadku zawsze przebiegające przez chrząstki.
  • Tragus – Jedno z najbardziej bolesnych przekłuć, zlokalizowane w chrząstce tuż przy „wejściu” do ucha, po zewnętrznej stronie.
  • Tunele – kolczyki, których szerokość można kontrolować samemu. Jest to dziura, sporej wielkości otwór w uchu. Proces powstawania tego kolczyka jest bardziej skomplikowany i czasochłonny niż w przypadku klasycznych przekłuć. By mieć tunele, musisz zacząć od pierwszego opisanego tu kolczyka, Standard Lobe. Następnie należy kupić specjalne kolczyki – rozpychacze, które najlepiej nasmarować wazeliną i powoli wsuwać przez przekłucie. Pamiętaj, by zaczynać od małych rozmiarów! By nie uszkodzić ucha, nie możesz pośpieszać całego procesu, a rozpychacze powinieneś stopniowo zmieniać na większe, aż zostanie osiągnięty satysfakcjonujący nas rozmiar. Tunele można też wyciąć chirurgicznie, jest to jednak mniej popularna praktyka.

Ile goi się kolczyk w uchu?

Wszystko zależy od rodzaju przekłucia. Te proste, przechodzące przez płatek i miękkie części ucha goją się szybko, w okolicach miesiąca. O wiele dłuższy czas zajmuje proces regeneracji w miejscu, gdzie kolczyk przebija chrząstkę. Taka rana goi się przez parę miesięcy, w zależności od konkretnego położenia przekłucia i tego, przez ile warstw chrząstki trzeba było się przebić. Im twardsze miejsce, tym dłuższy czas gojenia i wyższy stopień bólu przy przekłuwaniu. Dlatego np.: Tragus może goić się pół roku. Tunele goją się w bardzo indywidualny sposób i jedynie na początku należy zaczekać na całkowite wygojenie się Standard Lobe’a. Tak jak wspomniane wcześniej, możesz wykonać go u kosmetyczki, nie zaleca się jednak by był przekłuwany za pomocą pistoletu – sposób ten ryzykowny i mało higieniczny, a także sprawia, że wzrasta ryzyko uszkodzenia tkanki. Przekłuwanie igłą nie niesie takiego ryzyka, dlatego jest o wiele bezpieczniejsze.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Autor ma ogromną wiedzę i to widać!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *