Rozwój medycyny i kosmetologii naturalnej jest obecnie tak duży, że każdy na pewno słyszał o produktach tego rodzaju. Mimo że leczenie oparte wyłącznie na naturalnych sposobach nie budzi zaufania wśród lekarzy i ekspertów, to włączenie do terapii ziół jest opcją bezpieczną i może przynieść pozytywne skutki. Od lat nasi przodkowie korzystali z darów, jakie zapewniała im natura, a nasze babcie, kiedy chorowaliśmy, karmiły nas czosnkiem i syropem w cebuli. W roślinach kryje się wiele składników korzystnych dla naszego zdrowia. Tych, z których właściwości możesz korzystać, jest bardzo wiele, ale uwagę warto zwrócić na kasztany. Prawie każdemu kojarzą się one z jesienną porą i z dziećmi, które bawią się w ich zbieranie, dlatego ciężko je powiązać z funkcją leczniczą. Aby jednak przekonać się, jak cenną rośliną jest kasztanowiec, warto dowiedzieć się, do czego się nadaje i jak z jego dobrodziejstwa korzystać.
Co można zrobić z kasztanów?
Kasztanowiec to roślina, która działa rozkurczająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwkrwotocznie, ściągająco, wykrztuśnie, uszczelnia też naczynia krwionośne. Pomaga w walce z obrzękami i z przetłuszczającą się skórą twarzy i głowy. Wyciągi z niej, a w szczególności nalewka z kasztanów, pomagają w walce z zaburzeniami krążenia, w chorobie żylaków, miażdżycy, krwiakach, zakrzepach i zastojach żylnych. Poza wcześniej wspomnianą nalewką z kasztanów na spirytusie dostępne są także maści i wszelakie wyciągi. W zielarstwie cennym elementem drzewa jest również kora, bo to na niej w dużej mierze bazują różne produkty. Nie wszystkie z nich trzeba zażywać, ponieważ kasztany działają również, kiedy używane są zewnętrznie. I właśnie w taki sposób kasztany w spirytusie do nacierania pozwalają na walkę z żylakami i opuchlizną bez spożywania suplementów. Jest to bardzo rozsądny sposób używania produktów ziołowych, ponieważ nie będzie kolidował z zażywanymi lekarstwami.
Nalewka z kasztanów – przepis
Nalewkę można przygotować zarówno z owoców tej rośliny, jak i kwiatów. Niezbędne będą również alkohol i pojemna butelka czy też słoik. Po odpowiednim przygotowaniu rośliny, a także po przeczekaniu czasu, jaki jest potrzebny, by nalewka powstała, można zacząć cieszyć się jej właściwościami. Nalewka z kasztanów na żylaki może być stosowana nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie, jeżeli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Należy ją jednak dozować odpowiedzialnie i z rozwagą, ponieważ zbyt intensywne spożywanie ziół może przynieść efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Jeżeli możesz spożywać alkohol, to nalewka będzie świetnym dodatkiem do wieczornej herbaty. W pozostałych przypadkach należy ograniczyć się do użytku zewnętrznego, który tak samo jest niezwykle skuteczny i łagodzi ból.
Każdy sposób na użycie tej rośliny w sposób leczniczy to świetny pomysł. Aby się o tym przekonać, wystarczy przygotować jesienią samodzielnie nalewkę lub też wybrać w sklepie zielarskim gotowy produkt. Ciesz się uśmierzeniem dolegliwości dzięki naturze i jej owocom.
Inteligencję i poziom autora widać od razu – świetna treść!