Opuchlizna twarzy to nie tylko problem estetyczny. W niektórych przypadkach objaw ten może świadczyć o poważnej chorobie czy dolegliwości. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć tego zjawiska. Jeśli poznasz przyczynę, łatwiej będzie Ci poradzić sobie z problemem. Sprawdź, skąd bierze się opuchlizna twarzy i jakie są domowe sposoby na pozbycie się jej.

Najczęstsze przyczyny opuchlizny twarzy

Opuchlizna twarzy oznacza, że pod skórą zgromadziła się duża ilość wody, limfy lub krwi. Dlaczego dochodzi do takich sytuacji? Nagły obrzęk twarzy może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Niektóre są mniej, inne zdecydowanie bardzie poważne. U niektórych osób pojawia się opuchlizna twarzy od zęba, a u innych jest to związane z poważną chorobą (np. nerek).

W takich sytuacjach organizm daje znać, że po prostu coś jest nie tak. Dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego stanu, a następnie wprowadzić odpowiednie leczenie. Częstym zjawiskiem jest też opuchlizna twarzy po sterydach. Zawarte w nich składniki mają silne właściwości przeciwzapalne, ale jednocześnie powodują skutki uboczne. Zażywanie sterydów często wiąże się z przyrostem masy ciała oraz opuchlizną.

Oprócz tego przyczyną opuchniętej twarzy może być też alkohol. Dzieje się tak dlatego, że spożywanie napojów alkoholowych powoduje duże odwodnienie. W takiej sytuacji organizm broni się przed utratą wody i zatrzymuje ją pod skórą, przez co powstaje opuchlizna. U niektórych osób pojawia się też obrzęk po jednej stronie twarzy, np. spuchnięty policzek. Przyczyny takiego stanu to najczęściej choroby stomatologiczne.

Domowe sposoby na opuchliznę na twarzy

Zwalczanie opuchlizny najlepiej zacząć od poznania jej przyczyny, a następnie, jeśli to możliwe, można przejść do pozbycia się jej. W przypadku, gdy podstawą jest choroba, konieczne będzie rozpoczęcie odpowiedniej terapii czy leczenia. W niektórych sytuacjach jednak można zwalczyć problem samodzielnie. Domowe sposoby na opuchliznę na twarzy to m.in. masaż opuszkami palców, okłady ziołowe, okłady zimnym ręcznikiem (nie lodem), okłady z ogórka.

Masaż możesz też wykonywać specjalnym rolerem lub kamieniem do twarzy. Takie akcesoria dostępne są w sklepach internetowych lub w stacjonarnych drogeriach. Oprócz tego skuteczny może okazać się też tzw. minidrenaż twarzy, czyli delikatne i rytmiczne stukanie w skórę. Można to zrobić za pomocą palców lub patyczków kosmetycznych, zakończonych wacikiem. W tym celu złącz ze sobą kilka patyczków za pomocą gumki recepturki. Przygotuj dwa takie zestawy (po jednym na każdą stronę), a następnie przez kilka minut wykonuj rytmiczne stukanie w skórę.

Opuchnięta twarz rano – skąd się bierze?

Niektóre osoby często budzą się z opuchniętą twarzą rano. Może być to spowodowane nieodpowiednim odżywaniem lub zbyt małą podażą wody. Produkty takie jak sól zatrzymują wodę w organizmie, przez tworzy się obrzęk. Jak zmniejszyć opuchliznę twarzy w takiej sytuacji? Przede wszystkim wyeliminuj przyczynę. Ogranicz spożycie soli oraz żywności wysoko przetworzonej. Pamiętaj również o wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Autor ma ogromną wiedzę i to widać!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *