Kosmetyki to nieodłączna część naszego życia, zarówno te, które stosujemy do pielęgnacji, jak i do makijażu. Codziennie na twarz nakładamy co najmniej kilka produktów, a czy tak naprawdę wiemy, co kryje się pod nazwą krem nawilżający, na jakich składnikach dany produkt bazuje? Warto zapoznawać się ze składem kosmetyków zawsze przed zakupem lub użyciem.

Czytamy składy – to nasza główna dewiza

Pierwszym i najważniejszym powodem, dlaczego każdy z nas powinien zapoznawać się z listą składników wybranego kosmetyku, jest fakt, że możemy być uczuleni na jakiś składnik. Reakcja uczuleniowa może być łagodna, ale w niektórych przypadkach może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, a nawet życie. Co więcej, przed użyciem nowego kosmetyku warto wykonywać próbę uczuleniową, która polega na nałożeniu produktu w małe, niewidoczne miejsce, aby sprawdzić, czy skóra dobrze na niego zareaguje.

Znacie te sytuacje, gdy producent zapewnia wręcz cuda na etykiecie? Nie zawsze to, co widzimy w reklamach, jest prawdą, ale możemy ją odkryć za pomocą składu produktu. Klasycznym przykładem są obietnice na temat naturalnych składników, braku barwników i konserwantów – lista składników nam dokładnie powie, czy możemy wierzyć zapewnieniom z etykiety.

Skład kosmetyków pozwala nam ocenić, czy są one warte swojej ceny. Produkty na liście składników są zapisane w nieprzypadkowej kolejności – zależy to od zawartości danego składnika w produkcie, czyli im wyżej na liście składników, tym jest go więcej. Przykładowo, kupując krem z aloesem, liczymy na to, że aloesu będzie jak najwięcej, a jeśli jest on na końcu listy, wówczas jego zawartość jest znikoma. Tak samo krem nawilżający nie powinien zawierać wysuszającego alkoholu, który jest wszechobecny w wielu kosmetyków.

Warto pamiętać o tym, że im krótszy skład, tym lepiej! Kosmetyki nazywane naturalnymi powinny zawierać zaledwie kilka składników, a nie listę, która się wręcz nie kończy.

 

Jak czytać skład kosmetyków?

Oprócz prostej zasady, że im wyżej na liście, tym większa zawartość składnika w produkcie, musimy wiedzieć dużo więcej. Analiza składników potrafi być bardzo trudna, gdy nie specjalizujemy się w tej dziedzinie, nie znamy dokładnie funkcji wybranego składnika. Jeśli sprawia Ci to problem, sprawdź skład poprzez specjalne aplikacje lub strony internetowe. Wystarczy wpisać frazę: sprawdź skład kosmetyków online i od razu zyskujemy dostęp do stron, które oferują nam pomoc. Na większości z nich wystarczy wrzucić zdjęcie składu produktu i wtedy dostajemy wszelkie potrzebne nam informacje. Zazwyczaj możemy również sprawdzić, czy dane składniki mogą być wykorzystywane do tworzenia kosmetyków naturalnych.

Podsumowując, dzięki czytaniu składów możemy uchronić się przed niekorzystnym wpływem niektórych kosmetyków na naszą skórę lub cały organizm. Warto być świadomym konsumentem i wiedzieć, na co wydajemy pieniądze i jakie marki wspieramy. Dzięki rozwiniętej technologii analiza składów jest banalna, nie musimy mieć żadnej wiedzy na ten temat, a dowiadujemy się dosłownie wszystkiego.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Wysokiej klasy treść – autor wiedział co robi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *