Jazda samochodem pod wpływem alkoholu może nieść za sobą szereg konsekwencji. Dlatego warto mieć je na uwadze, zanim wykona się ruch, którego można w przyszłości żałować. Niejednokrotnie nawet niewielka ilość alkoholu może przyczynić się do spowodowania wypadku, a w najkorzystniejszej sytuacji doprowadzić do utraty prawa jazdy. Czy można prowadzić po kieliszku wódki?
Czy po jednym kieliszku można prowadzić?
Wielu kierowców zastanawia się nad pytaniem — kiedy można prowadzić po kieliszku wódki? Jest to niezwykle ważna kwestia, której nie należy bagatelizować. Niestety, nie zawsze można ocenić stan swojej trzeźwości, dlatego nawet po wypiciu niewielkiej ilości alkoholu warto odczekać co najmniej kilka godzin, zanim ponownie wsiądzie się za kierownicę.
Czas, po upłynięciu którego bezpieczne prowadzenie pojazdu po wypiciu kieliszka wódki jest możliwe, zależy od kilku czynników związanych z tempem metabolizmu alkoholu. Jednak warto mieć na uwadze, że u konkretnych osób może się znacząco różnić, ponieważ mają na to wpływ takie aspekty, jak: wzrost, waga, płeć, występowanie różnego rodzaju chorób czy przyjmowanie konkretnych leków. U osób wyższych, charakteryzujących się nieco postawniejszą sylwetką, można zaobserwować łatwiejsze przyswajanie procentowych trunków, co przyczynia się do szybszej możliwości rozpoczęcia podróży.
Jednak warto pamiętać, że jest to pewna zależność, którą nie powinno się zbyt pochopnie sugerować. Jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie warto się zdecydować, jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości alkomat. Dzięki niemu w szybki oraz łatwy sposób można sprawdzić ilość promili alkoholu w wydychanym powietrzu.
Alkomat – skuteczne rozwiązanie na sprawdzenie ilości promili alkoholu w wydychanym powietrzu
Alkomaty są niezwykle popularnymi urządzeniami, z których korzystają nie tylko służby mundurowe czy pracownicy przedsiębiorstw, ale również szereg prywatnych użytkowników. Warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt, ponieważ dzięki niemu w sprawny oraz skuteczny sposób można sprawdzić stan swojej trzeźwości.
Do jednych z najskuteczniejszych, a zatem godnych polecenia produktów można zaliczyć alkomat Promiler AL 8000 Plus oraz alkomat AL 7010. To zaawansowane urządzenia, których zastosowanie umożliwi dokonanie precyzyjnych pomiarów. Produkty zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są niezwykle trwałe oraz odporne na uszkodzenia, co przekłada się na wydłużenie ich żywotności.
Alkomat Promiler AL 7010 to zaawansowany technologicznie sprzęt ze wbudowanym niezwykle stabilnym oraz dokładnym czynnikiem i-RES. Pozwala on na wykonanie starannych i wiarygodnych pomiarów. Natomiast Alkomat Promiler AL 8000 Plus zapewnia wysoką wiarygodność wyników, a także wyróżnia się starannym, eleganckim wykończeniem oraz nowym, ulepszonym oprogramowaniem.
Dlaczego nie należy wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu?
Powody, dla których nie należy prowadzić pojazdu po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, w teorii dla większości osób są oczywiste. Jednak, kiedy dochodzi do praktyki, często pod wpływem chwili, upojenia alkoholowego lub wypicia drobnej ilości alkoholu panujące zasady przestają mieć znaczenie. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna przynajmniej z kilku powodów.
Przede wszystkim według polskich przepisów nie powinno wsiadać się za kierownicę, kiedy we krwi znajduje się co najmniej 0,2 promila alkoholu. Zwłaszcza po wypiciu odrobiny trunku, niejednokrotnie trudno ocenić swój stan. W takiej sytuacji lepiej odczekać co najmniej kilka godzin, niż popełnić błąd, który może kosztować kierowcę zdrowie, a w najgorszym przypadku nawet życie. Warto również pamiętać o bezpieczeństwie pozostałych uczestników ruchu drogowego, pasażerów bądź pieszych.
Dla zwiększenia pewności warto zaopatrzyć się w dobrej klasy alkomat, przy pomocy którego można w skuteczny i szybki sposób ocenić stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu będzie można podjąć decyzję na podstawie wszelkich potrzebnych danych, co w rezultacie niesie za sobą szereg pozytywów.