Ćwiczenia tabata to połączenie treningu interwałowego i metabolicznego. Zyskują one na coraz większej popularności. Przede wszystkim dlatego, że trening trwa zaledwie 4-minuty, można go wykonać w domu, a efekty widoczne są już po krótkim czasie. Celem ćwiczeń jest spalenie tkanki tłuszczowej i ogólna poprawa kondycji fizycznej. Warto zatem wiedzieć, na czym taki trening polega i jakie ćwiczenia w jego trakcie wykonywać. Prawidłowo wykonywana tabata szybko przynieść może zaskakujące efekty.
Tabata ćwiczenia – co to jest?
Trening tabaty przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Osoby początkujące pamiętać jednak powinny, że tabata nie jest jednak wcale taka prosta, jak mogłoby to się wydawać. Trening angażuje wiele różnych mięśni. Ćwiczenia wykonuje się w sekwencjach czasowych po 20 sekund. Po każdej takiej sekwencji następuje 10-sekundowa przerwa. Potem znów 20 sekund ćwiczenia. Jak zatem widać, trening jest dość intensywny. Przed treningiem warto przygotować sobie stoper lub timer i dokładnie ustawić w nim czas. Dzięki temu trening przebiegnie sprawniej. Liczenie samodzielnie czasu podczas wykonywania ćwiczeń jest dość męczące i niepotrzebne.
Tabata – trening 4-minutowy
Jak wspomniano, trening tabaty trwa zaledwie 4-minuty i można do wykonać w domu. Nie jest do niego potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Ważne jest jednak, aby trening poprzedzić rozgrzewką. Jej forma jest dowolna. W trakcie rozgrzewki wykonać można przysiady, pajacyki, wyprosty czy skłony. Sam trening tabaty przebiega wedle takiego planu: ćwiczenie (20 sekund), przerwa (10 sekund), ćwiczenie (20 sekund), przerwa (10 sekund). Taka sesja powtarzana jest 4 razy. W trakcie treningu wykonywać można różne ćwiczenia. Wśród nich wymienić można brzuszki, pompki, przysiad z wyskokiem, skakanie na skakance czy brzuszki. Dobrze, jeśli przy każdej sesji wykonywać będzie się inne ćwiczenie. Ćwiczenia do tabaty mogą być oczywiście dużo bardziej urozmaicone. Wśród popularnych i przynoszących szybkie efekty ćwiczeń wymienić można pompki judo, wspinaczkę poziomą z pompką czy tzw. krokodylki. To jakie ćwiczenia w tabacie wykonywać jest kwestią indywidualnego uznania. Zaletą tabaty jest fakt, że dzięki zmianie ćwiczeń nie popada się w rutynę w trakcie treningu.
Efekty treningu tabata
Tabata cieszy się coraz większym uznaniem, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jednym z powodów jest z pewnością to, że przynosi ona szybkie efekty. Na początku trening wykonywany może być raz w tygodniu. Z czasem warto ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Wówczas można będzie cieszyć się z pierwszych efektów jeszcze szybciej. Przede wszystkim zauważalna będzie poprawa wydolności tlenowej (aerobowej) oraz wydolności beztlenowej (anaerobowej). Poza tym efektem jest szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. To jednak nie wszystkie efekty, na które można liczyć, wykonując trening tabaty. Ćwiczenia znacząco wpływają również na poprawę metabolizmu. Dzięki temu poprawia się samopoczucie i ma się więcej energii do działania.