Kadzidełka indyjskie zyskały w naszym kraju popularność pod koniec ubiegłego wieku. Grono osób korzystających z kadzidłowej aromaterapii jest dość liczne. Coraz częściej pojawiają się jednak pytania o skład kadzidełek indyjskich oraz o to, czy są one w ogóle zdrowe.
Kadzidełka indyjskie – skład i zastosowanie
Wiele sklepów z akcesoriami orientalnymi reklamuje olejki eteryczne i zdrowe kadzidełka jako skuteczny sposób na wprowadzenie zdrowych nawyków. Zdaniem sprzedawców kadzidełka mogą zastąpić inne substancje aromatyczne podczas sesji aromaterapii, działając uspokajająco i relaksacyjnie. Często powtarzane są twierdzenia o ich działaniu odprężającym, rozluźniającym czy kojącym nerwy. Palenie kadzidełek ma pomagać w sytuacjach nadmiernego przeciążenia stresem czy zmęczenia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dodatkowo dym kadzidła ma pomagać w medytacji i rytuałach mistycznych lub praktykach o charakterze duchowo-religijnym.
Skład kadzidełek poszczególnych sprzedawców może się różnić. Najlepsze kadzidełka to te, które posiadają dokładną listę składników i nie zawierają dodatku substancji chemicznych, czyli związków innych niż te pochodzenia naturalnego. Zazwyczaj kadzidełka indyjskie w swoim składzie zawierają sproszkowane substancje pochodzenia roślinnego z dodatkiem zapachowych olejków eterycznych. Najczęściej stosowanymi aromatami są lawenda, olejek różany, drzewo sandałowe lub wanilia. Często substancje zapachowe mieszane są z żywicami drzewnymi, na przykład pochodzącymi z wiecznie zielonego, występującego w Azji, drzewa agullari.
Kadzidełka – zdrowe czy nie?
Czy kadzidełka zapachowe są szkodliwe, czy wprost przeciwnie, korzystnie wpływające na zdrowie? Spory na ten temat nie ustają, jednak wydaje się, że lekarze i naukowcy stoją tu w zdecydowanej opozycji do miłośników orientalnych woni. Nie chodzi jednak przy tym o sam skład kadzidełek – nie ma przecież niczego złego czy szkodliwego w aromaterapii czy zapachu drewna sandałowego. Problemem jest sam proces uwalniania tego zapachu z kadzidełka poprzez spalanie.
Wielu lekarzy twierdzi, że proces ten nie jest korzystny dla zdrowia. Regularne wdychanie dymu z kadzideł ma działanie zbliżone do biernego palenia tytoniu. Substancje smoliste wydzielające się podczas spalania żywic mają niekorzystny wpływ na układ oddechowy. Niezależnie od tego, że faktycznie aromatyczny dym może działać relaksująco czy odprężająco, jego działanie na górne i dolne drogi oddechowe jest szkodliwe. Oczywiście, stosowane z umiarem kadzidełka nie doprowadzą do spustoszenia w organizmie. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach, w których przebywają małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży czy osoby cierpiące na choroby układu oddechowego (np. astmatycy).
Jak zatem używać kadzidełka zapachowe, żeby sobie nie zaszkodzić? Po pierwsze – z umiarem. Po drugie – wybierając dobrej jakości kadzidełka ze sprawdzonych źródeł. Jeśli masz ochotę na sesję aromaterapii, warto rozważyć zastosowanie olejków eterycznych w specjalnym kominku do podgrzewania, zamiast palenia kadzidełek. Zyskasz w ten sposób aromat, a unikniesz wytworzeniu się dymu.