Bardzo wiele kobiet przed okresem boryka się z problemem opuchniętego brzucha. Choć wzdęty brzuch podczas okresu i na kilka dni przed jego wystąpieniem nie jest niczym niepokojącym, to warto wiedzieć, jaka jest przyczyna tej dolegliwości oraz w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Dlaczego mam wzdęcia przed okresem?

Gazy przed okresem oraz wzdęcia to rzecz zupełnie normalna, która jest wynikiem zmian hormonalnych. Na kilka dni przed spodziewaną miesiączką zaczyna powoli spadać poziom progesteronu, dlatego też niektórzy lekarze twierdzą, że to właśnie hormony są powodem gorszego samopoczucia i problemów gastrycznych. Z drugiej jednak strony wiele mówi się o zatrzymywaniu wody w organizmie – przed okresem puchną nogi, twarz staje się obrzmiała, a brzuch nieco wydęty. Wraz z wodą organizm zaczyna gromadzić sól, co dodatkowo może potęgować uczucie wzdymania. Puchnięcie brzucha podczas okresu jest więc normą i nie stanowi powodu do obaw. Z problemem tym zwykle nie mają do czynienia kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, bowiem w ich przypadku stężenie hormonów w organizmie w poszczególnych fazach cyklu jest inne. Oczywiście, wzdęcia stanowią swego rodzaju defekt estetyczny, natomiast nadmiar gazów sprawia, że kobieta traci chęć na życie towarzyskie. Dlatego też warto wiedzieć, jak poradzić sobie z tymi problemami.

Wzdęty brzuch podczas okresu – jak sobie pomóc?

Teoretycznie każda kobieta może poczekać, aż miną pierwsze 2-3 dni okresu – wtedy wszystko powinno wrócić do normy. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można poprawić nieco jakość życia. Wystarczy tylko stosować lekką, ubogą w sól dietę. Powinno się w niej za to znaleźć sporo potasu, który sprzyja usuwaniu nadmiaru sodu z organizmu. Paradoksalnie, kobiety, którym zatrzymuje się woda w organizmie, powinny odpowiednio się nawadniać. Wypijanie 6-8 szklanek napojów dziennie pozwala pobudzić nerki do pracy, a to z kolei sprzyja wydalaniu nadmiaru wody. W razie potrzeby można również zażywać diuretyki, które zwiększają produkcję moczu. 

Bardzo istotna jest regularna aktywność fizyczna, o której nie można zapominać nawet przed okresem. Czasami kobiety rezygnują z biegania czy siłowni, gdyż nie czują się w tym czasie komfortowo. Należy jednak pamiętać, że nawet krótki spacer może znacznie poprawić przemianę materii. Dobrze jest również spożywać dużo błonnika pokarmowego, który pomoże oczyścić jelita. Choć sam w sobie nie zniweluje on niskiego poziomu progesteronu, to sprawi, że problem zaparć i wzdęć nie będzie się pogłębiał. Jeśli wzdęty brzuch podczas okresu budzi niepokój (przykładowo obwód brzucha znacznie się powiększa), to warto zgłosić się do lekarza ginekologa, w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Jeżeli wzdętemu brzuchowi towarzyszą także inne objawy, takie jak na przykład ból, to z wizytą nie należy zwlekać. Lekarz powinien zlecić badanie poziomu hormonów w poszczególnych etapach cyklu, a także wykonać badanie USG, które pozwoli wykluczyć schorzenia układu płciowego.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *