Uszczelka do kabiny prysznicowej jest jednym z niezbędnych jej elementów, jednak nie wszyscy wiedzą, jak kluczową rolę ona odgrywa pod ich prysznicami oraz co robić, kiedy zawodzi. Wychodząc spod prysznica w wielką kałużę wody, już powinna zapalić się czerwona lampka i warto sprawdzić jak się mają uszczelki. Jeżeli uległy zniszczeniu, najpewniej poprzez normalną eksploatację. Warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami dostępnymi na rynku, aby wiedzieć, jaka uszczelka do kabiny prysznicowej będzie odpowiednia. Dobór tego niewielkiego elementu może okazać się bardzo ciężkim zadaniem, dlatego tak ważne jest odpowiednie zapoznanie się z tym, jakie uszczelki posiada prysznic.

Jak dobrać uszczelki do kabiny prysznicowej?

Podczas doboru odpowiedniej uszczelki, warto jest sprawdzić kilka aspektów. Głównym zadaniem, jakie trzeba zrobić to zmierzyć grubość ściany prysznicowej, następnie ustalić, w którym miejscu trzeba wymienić uszczelkę. Istotne jest również ustalenie, do jakiego typu prysznica będzie ona wykorzystana. W większości prysznicach wykorzystywane są uszczelki do kabin zakrzywionych i półokrągłych.

Uszczelki montowane na pionowych krawędziach lub wzdłuż dolnej krawędzi drzwi, mają za zadanie kierować wodę spływającą po ścianach prysznica na jego dno. Jeżeli uszczelka, którą trzeba wymienić będzie miała być umieszczona na dnie drzwi od prysznica powinno się zmierzyć szczeliny, które są między drzwiami a brodzikiem. Uszczelki montowane na bocznych krawędziach drzwi posiadają inną konstrukcję niż te montowane na dole. Dobranie uszczelki będzie prostsze posiadając przy sobie tą zniszczoną, bo dzięki temu wiadomo na czym powinno się bazować.

Rodzaje uszczelek

Na rynku są dostępne następujące rodzaje – magnetyczne, proste i zakrzywione. Mając wymagane parametry prysznica, można przystąpić do wyboru uszczelki spośród tych trzech. Które sprawdzą się jako uszczelki do brodzika, a które do drzwi? Kształt uszczelki odpowiada kształtowi kabiny prysznicowej, także do kabiny kwadratowej lub prostokątnej nada się uszczelka o kształcie prostym, natomiast do półokrągłej – zakrzywiona. Uszczelki magnetyczne zostały wymyślone z myślą o szczelnym zamykaniu drzwi kabiny.

Jak odpowiednio wymienić uszczelkę?

Zamontowanie uszczelki wydaje się najprostszym z zadań. Stary element powinno się usunąć i oczyścić miejsce, w którym się znajdował. Trzeba usunąć wszelkie zabrudzenia i osuszyć miejsce. Następnie należy ją wsunąć w odpowiednie miejsce, które trzeba wcześniej dokładnie wymierzyć, ponieważ po montażu nie będzie dało się jej przesunąć, a potem trzeba docisnąć ją, do momentu usłyszenia charakterystycznego zatrzaśnięcia. Jeżeli zatrzaśnięcie nie następuje, istnieją sposoby na to, aby uszczelkę zmiękczyć i ułatwić pracę z nią. Można zmiękczyć ją za pomocą ciepłej wody lub w miejsce, w którym ma się ona znajdować nałożyć niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Ewentualnie jak dalej występują komplikacje można zaaplikować w miejscu, gdzie ma być uszczelka, niewielką ilość bezbarwnego silikonu, a następnie na nowo próbować ją zamontować. Wówczas, kiedy wszystko jest już zamontowane, warto sprawdzić, czy nic nie przeszkadza przy otwieraniu i zamykaniu drzwi od kabiny. Do wymian uszczelek w kabinach prysznicowych może dochodzić nawet co kilka lat, ponieważ są to elementy regularnie eksploatowane, bądź zalęgnie się w nich pleśń, którą będzie ciężko usunąć.

Czy trzeba zakładać uszczelki do kabin prysznicowych?

Bo czemu właściwie zakładać uszczelki, jak potrafi się dbać o to, aby woda się nie wydostawała? Jeśli jednak chce się zadbać o funkcjonalność swojej kabiny prysznicowej oraz uniknąć trwałego uszkodzenia prysznica i całej reszty łazienki, uszczelki powinno się montować. Inaczej wszystkie elementy łazienki mogą się zacząć mierzyć z problemem, jakim jest pleśń. Kupno i montaż nowej uszczelki jest znacznie prostszym zadaniem, porównując z nawracającymi problemami pleśni.

Ogromny wybór i wysokiej jakości uszczelki znajdują się na stronie https://gryc24.pl/. Przy okazji poszukując od razu innych elementów do wymienienia w domu, warto zapoznać się z ich ofertą, w której znajdzie się na przykład mechanizm stołu rozkładanego.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *