zawiesia pasowe

Przenoszenie ciężkich ładunków nie jest prostym zadaniem i wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi. Niezbędnym elementem, który stosowany jest podczas przenoszenia ładunków są zawiesia pasowe umożliwiające bezpieczny transport różnego rodzaju towarów.

Z czego składają się zawiesia pasowe?

Zawiesia pasowe to rodzaj pasów produkowanych z syntetycznych taśm. Muszą być one wytrzymałe i posiadać jak największa nośność, dlatego wytwarzane są zgodnie z określona w prawie europejskim normą PN-EN 1492-1. Aby konstrukcja była jak najtrwalsza, pasy są ze sobą w odpowiedni sposób zszywane. Istnieje kilka rodzajów zawiesi pasowych, każdy z nich łączy jedno – wszystkie zawiesia składają się z rdzenia wytworzonego ze zwojów poliestru. Element ten jest impregnowany specjalistycznymi preparatami, które tworzą na nim dodatkową powłokę ochronną. Zawiesia wyposażone są w specjalne uchwyty, które znajdują się po bokach i umożliwiają wygodne zamontowanie ich na haku wciągnika czy suwnicy danej maszyny. W zależności od przeznaczenia i specyfiki przenoszonych elementów należy zaopatrzyć się w zawiesia pasowe posiadające odpowiedni kształt uchwytów.

Zawiesia pasowe – rodzaje

Jednym z rodzajów zawiesi są zawiesia pasowe pętlowe, które jak wskazuje ich nazwa, zakończone są pętlami. Do wyboru mamy także zawiesia odporne na wilgoć, substancje chemiczne czy chociażby niskie temperatury. Zawiesia różnią się od siebie długością, maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem, a także liczbą ścięgien. Elementy te można łatwo dobrać do swoich oczekiwań i potrzeb, ponieważ posiadają one różne kolory, które mogą niebagatelne znaczenie. Każdy kolor określa tonaż, czyli wartość, jaką jest w stanie udźwignąć dane zawiesie pasowe. I tak na przykład kolor fioletowy oznacza, że narzędzie podnosi ładunek do maksymalnie 2 t, zielony posiada wartość maksymalną 4 t, czerwony 10 t a najmocniejszy, czyli pomarańczowy aż 25 t. Zawiesia znajdziesz aż w 8 kolorach.

 

Wybierając model zawiesi dopasowany do swoich potrzeb zwróć uwagę na ich tonaż, a także cel, do jakiego będzie stosować ten element. Inne zawiesia należy wybrać do podnoszenia a inne do wyciągania określonych elementów. Wybór zależy od środowiska, w którym zawisie będzie wykorzystywane: od jego temperatury czy wykorzystywanych substancji chemicznych. Uwagę należy zwrócić także na specyfikę przenoszonego ładunku, czyli jego kształt czy posiadane punkty zaczepienia.

Do czego zawiesia pasowe?

Zawiesia pasowe zastosowanie znajdują w maszynach takich jak żurawie, suwnice czy chociażby ciągniki. Używane są do przenoszenia ładunków z jednego punktu do drugiego. Najczęściej stosowane są w celu transportu bardzo ciężkich, bądź delikatnych elementów. Często używa się ich, aby przetransportować ładunek o problematycznym np. okrągłym kształcie, który nie posiada żadnego punktu zaczepienia. Zawiesia sprawdzą się także podczas holowania pojazdów.

 

Zawiesia pasowe mogą być stosowane podczas najróżniejszych prac przemysłowych, a także rolniczych. O tym jak powinno się amortyzować ciągnik rolniczy przeczytasz na stronie: http://www.loftloft.pl/jak-amortyzowac-ciagnik-rolniczy/. Do tego celu przydadzą się odpowiednio dobrane do wagi maszyny zawiesia pasowe.

Zawiesia pasowe – dlaczego warto?

Zawiesia pasowe są chętnie wykorzystywane ze względu na swoje właściwości. Pasy są lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Stosunek ich wagi do wytrzymałości jest zdecydowanie większy od tego oferowanego przez zawiesia łańcuchowe bądź linowe. Nawet przy bezpośrednim stykaniu się z przewożonym ładunkiem nie powodują jego uszkodzenia, ponieważ materiał, z którego zostały wykonane, jest miękki. Poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych – różne rodzaje zawiesi stosować podczas wiatru, deszczu czy śniegu. O ich doskonałej trwałości świadczy posiadana norma EN 1492-1, a także Deklaracja Zgodności CE. Nie wymagają one posiadania punktów zaczepienia, dlatego można ich używać do rozmaitych ładunków. Zawiesia pasowe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu są odporne na działanie mineralnych kwasów, takich jak kwas solny, akumulatorowy, a także benzyna, oleje czy smary.

 

Na popularność zawiesi pasowych największy wpływ ma ich atrakcyjna cena i dobra dostępność. Znajdziesz je we wszystkich sklepach oferujących części rolnicze.

 

 

 

 

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *