Choć stres stanowi nieodłączny element życia i nierzadko potrafi zadziałać motywująco, warto dokładać wszelkich starań ku temu, by nie odczuwać go zbyt często. Występujący w nadmiarze może bowiem prowadzić do znacznego pogorszenia nastroju oraz rozwoju groźnych chorób o negatywnym wpływie na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jak się uspokoić, gdy czujesz, że zdenerwowanie i lęk przejmują nad Tobą kontrolę? Oto sprawdzone sposoby najlepsze na stres!

Jak ukoić nerwy? To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać!

Pierwszą zasadą jest robienie tego, co w Twojej mocy, aby unikać powstawania stresujących okoliczności. Przykładowo, jeżeli stresują Cię podróże samolotem czy pociągiem, odpowiednio się do nich przygotuj. Znajdź się w punkcie rozpoczęcia wyjazdu dużo wcześniej, dzięki czemu nie będziesz nadmiernie stresować się tym, że się spóźnisz. Stwórz także listę potrzebnych rzeczy, które ze sobą zabierasz i sprawdź bagaż przed opuszczeniem domu. W mocno stresującej sytuacji, której doświadczasz poza domem, najlepiej będzie udać się w odosobnione miejsce, w którym poczujesz się bezpiecznie. Zaczerpnij kilka głębokich oddechów i policz do dziesięciu. Możesz zamknąć oczy i zacząć intensywnie myśleć o czymś miłym – pięknym wspomnieniu, ulubionej piosence lub zabawnym zdarzeniu, którego byłaś świadkiem. Jeżeli napięcie ma charakter ciągły, jako sposoby na uspokojenie sprawdzą się niewielkie gadżety, które służą na przykład do ugniatania. Pozwoli to na skoncentrowanie uwagi na czymś innym, a powtarzalna czynność zadziała relaksująco. Gdy zastanawiasz się, jak ukoić nerwy, chociażby w miejscu pracy, rozważ zaopatrzenie się w herbatki ziołowe o działaniu odprężającym. Może to być melisa lub herbata o smaku, który wyjątkowo lubisz i która pozytywnie Ci się kojarzy.

Drobne czynności, które są w stanie zrobić ogromną różnicę

Jak się wyciszyć po długim i stresującym dniu? Najlepiej będzie zakończyć go relaksującą kąpielą w wannie wypełnionej gorącą wodą z dodatkiem olejków aromatycznych. Zwłaszcza ten lawendowy słynie ze swojej skuteczności w walce ze niepokojem i zszarganymi nerwami. Jako sposoby na uspokojenie sprawdzą się także różnego rodzaju aktywności związane z Twoimi zainteresowaniami i pasjami. Miłośniczki malarstwa mogą zająć się tworzeniem nowego dzieła, świetnym pomysłem będzie również sięgnięcie po kolorowankę dla dorosłych, która słynie ze swoich odprężających właściwości. Przed snem warto posłuchać ulubionej muzyki lub kojących odgłosów natury. Jeśli nie wiesz, jak się uspokoić, szum morza lub deszczu dobiegający do Twoich uszu może być rozwiązaniem problemu. Warto rozważyć medytację lub zwalczać stres przy pomocy śmiechu. Doskonała komedia lub zabawny odcinek serialu okażą się niezastąpione. Gdy wiesz, że stresu w Twoim życiu jest tak wiele, że może grozić Ci nerwica, rozsądnie będzie sięgnąć po delikatne ziołowe tabletki uspokajające. W przypadku braku pożądanych rezultatów problem możesz skonsultować z lekarzem. Twoje zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze!

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Dziś rzadko się zdarzają takie teksty jak ten

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *