Własna firma

Nie każdy jest stworzony do pracy na etat i podporządkowywania regułom ustalonym przez szefostwo. Rozwiązaniem jest założenie swojej działalności gospodarczej i prowadzenie firmy na własnych zasadach. Jeśli masz pomysł na biznes i dobrze skonstruowany biznesplan, z pewnością zastanawiasz się, jak założyć działalność krok po kroku?

Jak założyć firmę jednoosobową?

Rodzajem działalności gospodarczej, która cieszy się dużym powodzeniem jest firma jednoosobowa. Jej popularność wynika z wielu udogodnień jak, np. brak konieczności posiadania kapitału zakładowego czy brak przymusu prowadzenia pełnej księgowości. Dużą zaletą jest również łatwość w zarejestrowaniu takiej aktywności.

Jedynym wymogiem formalnym jest wypełnienie formularza CEIDG-1 i dostarczenie go do urzędu gminy lub miasta. Wniosek można wypełnić w formie papierowej i zanieść do wybranego oddziału, ale istnieje też możliwość załatwienia całej sprawy całkowicie zdalnie. Dokument jest dostępny do wypełnienia online na stronie ministerstwa lub na portalu ePUAP. Wypełniony formularz należy podpisać bezpiecznym podpisem kwalifikowanym, albo jeżeli się takiego nie posiada, złożyć wniosek przez ePUAP.

Inne formy prawne i rodzaje opodatkowania

Jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jedyna możliwość. Poza nią, w zależności od jej charakteru, można zdecydować się na spółkę cywilną, akcyjną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo – akcyjną, prawa handlowego, albo spółkę z ograniczoną działalnością.

Nie mniej ważną decyzją od wyboru formy prawnej firmy jest ustalenie formie opodatkowania. W zależności od typu działalności, przewidywanych przychodów, chęci korzystania z ulg podatkowych, czy rozliczania się ze współmałżonkiem, trzeba wybrać między podatkiem PIT, CIT, RPE (ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych) oraz kartą podatkową.

O czym nie można zapomnieć?

Większość osób zastanawiających się jak założyć własną firmę, zdaje sobie sprawę o konieczności podjęcia decyzji dotyczącej formy prawnej i wybrania sposobu opodatkowania. Kolejne kroki mogą okazać się jednak zaskoczeniem.

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek określenia jaki rodzaj usługi będzie świadczył. W tym celu musi on wyszukać i wybrać kod PKD, czyli kod Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej. Jest niezbędny do pełnego wypełnienia wniosku CEIDG-1 – wniosku rejestracji działalności gospodarczej.

Dobrym rozwiązaniem jest, już na początku przygody z nowym biznesem, zatrudnienie rzetelnego księgowego albo podjęcie współpracy z tradycyjnym biurem rachunkowym. W ten sposób unikniesz błędów w dokumentacji przychodów, kosztów, wynagrodzeń pracowników itp.

Istotnym krokiem w procesie zakładania własnej firmy jest założenie konta bankowego oraz wyrobienie pieczątki firmowej. Konto bankowe posłuży Ci do wykonywania rozliczeń podatkowych oraz ewaluację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Chociaż posiadanie pieczątki firmowej nie jest regulowane żadnym wymogiem prawnym, jest niezwykle praktyczne. Pieczątka posłuży przy zawieraniu i podpisywaniu umów lub wypełnianiu dokumentów w Urzędzie Skarbowym.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Takich autorów to ze świecą dziś szukać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *