Chyba każda z nas ma swoje ulubione perfumy – niektóre lubią te bardziej kwiatowe aromaty, a inne natomiast te z nutami drzewnymi. Ale czy kiedykolwiek pomyślałaś nad zrobieniem własnych perfum? Te robione w zaciszu domowym są dużo bardziej intensywne niż te sklepowe, a co za tym idzie – dużo tańsze. Sprawdź zatem, jak zrobić domowe perfumy!

Perfumy z olejków eterycznych – przygotowanie

By przygotować własne perfumy, należy wcześniej zaopatrzyć się w:

  • buteleczkę wykonaną z ciemnego, grubego szkła,
  • atomizer,
  • wybrane olejki eteryczne np. ze słodkiej pomarańczy, lawendy, z drzewa sandałowego, z paczuli, z trawy cytrynowej, jaśminowy, z bergamotki, czy kardamonowy (to od nas zależy, jakie nuty zapachowe będą wiodły prym w stworzonej esencji),
  • alkohol do perfum lub spirytus,
  • wodę destylowaną,
  • utrwalacz zapachu (np. gliceryna lub olejek jojoba),
  • filtr do kawy, który pozwoli na dokładne przelanie perfum po ich stworzeniu.

Domowe perfumy – jak zrobić? Olejek eteryczny podstawą

Zanim zabierzesz się do tworzenia perfum, warto byś zapoznała się z podstawową zasadą łączenia olejków eterycznych – dzięki odpowiedniej kompozycji możliwe jest osiągnięcie konkretnych akordów. Tylko za pomocą właściwych proporcji i uwzględnianiu zasad perfumiarstwa, Twoje perfumy mogą pachnieć naprawdę wybitnie.

  1. Pragniesz kwiatowych perfum? Połącz olejki kwiatowe ze sobą lub dodaj do nich esencję owocową.
  2. Jeśli jesteś fanką przyprawowych zapachów, połącz aromat kolendry, gałki muszkatołowej i goździka lub żywicy.
  3. Szyprowy aromat możliwy jest po wymieszaniu nut drzewnych z cytrusowymi.
  4. Ziołowy zapach uzyskasz dzięki połączeniu cytrusów z akordami drzewnymi.

Jak zrobić domowe perfumy? Przepis krok po kroku

Posiadając już właściwe narzędzia pomocne w tworzeniu Twoich perfum i niezbędną wiedzę dotyczącą łączenia olejków eterycznych, możesz przystąpić do pracy.

Najpierw zacznij od wlania utrwalacza do szklanej buteleczki (może być to olejek jojoba czy olejek z migdałów). Następnie dodaj wybrane olejki eteryczne wg. systemu „nuty bazowe – nuty średnie – nuty wysokie” (jeśli nie wiesz, na czym polega ta metoda, z łatwością wszelkie informacje znajdziesz w wyszukiwarce internetowej).

Po wlaniu wszystkich składników, dodaj alkohol, tak by buteleczka była pełna i wstrząśnij nią przez dłuższą chwilę (kilka minut). Na sam koniec wystarczy, byś ostawiła swoje perfumy w ciemne miejsce i poczekała na proces uzupełniania się wszystkich składników do 6 tygodni. Woda destylowana sprawdzi się w przypadku, jeśli stwierdzisz, że zapach jest zbyt mocny – wystarczy wówczas dodać jej kilka kropel do pojemnika i ponownie wstrząsnąć. Po oczekiwaniu aż perfumy dojdą do siebie, należy już tylko przelać je do atomizera przez filtr do kawy – proces ten pozwoli na pozbycie się wszelkich drobinek powstałych na wskutek łączenia się składników.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Widać ogromną wiedzę i umiejętności pisarskie autora

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *