klucze pneumatyczne

Klucze pneumatyczne to przyrządy o wielu zastosowaniach – za ich pomocą wykonujemy naprawy domowych sprzętów i samochodu, pozwalają także na szybkie odkręcenie śrub, co szczególnie przydaje się przy wymianie kół. Początkującym majsterkowiczom często problem sprawia kwestia tego, jaki klucz pneumatyczny najlepiej nada się do planowanego zastosowania.

Jaki kupić klucz pneumatyczny? Rodzaje mechanizmów

Klucze pneumatyczne znajdują swoje zastosowanie zarówno w przydomowych garażach, jak i profesjonalnych warsztatach samochodowych. Do najbardziej popularnych mechanizmów tych wszechstronnych narzędzi należą jumbo hammer, twin hammer, rocking dog oraz pin clutch.

 

Jumbo hammer i twin hammer to bardzo podobne do siebie rodzaje kluczy pneumatycznych. Składają się z pierścieniowych bujaków oraz 2 młoteczków, przy czym jumbo hammer posiada dodatkowy młot. Oba te modele są cenione za możliwość szybkiego osiągnięcia bardzo dużego momentu obrotowego, a także za swoją wydajność, wytrzymałość i bezawaryjność. Rocking dog to rodzaj klucza, który rozwija dużą moc. Z tego względu najczęściej wykorzystuje się go do wykonywania trudniejszych i cięższych prac. Pin clutch natomiast posiada mechanizm składający się z 2 sworzni i może się pochwalić imponująco szybkim wzrostem momentu obrotowego.

Klucz pneumatyczny – jaki parametr należy wziąć pod uwagę?

Gdy stajemy przed wyborem, jaki kupić klucz pneumatyczny, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na 2 parametry, a najlepiej znaleźć dobry kompromis pomiędzy nimi. Chodzi oczywiście o moment obrotowy oraz cenę.

 

Moment obrotowy kluczy pneumatycznych to siła, jaką wytwarza urządzenie w określonej jednostce czasu, czyli im jest ona większa, tym na przykład bardziej wymagające śruby będziemy w stanie dokręcić. Może się jednak okazać, że wybrany przez nas klucz pneumatyczny nie będzie w stanie osiągnąć wartości momentu obrotowego, który został wskazany w jego specyfikacji. Dzieje się tak wówczas, gdy posiadamy zbyt słabą sprężarkę. Z tego względu, jeśli planujemy nabyć klucze pneumatyczne, zakupy warto zacząć od wybrania dobrego, wydajnego kompresora. Zazwyczaj określa się, że najlepszym wyborem będzie zainwestowanie w sprężarkę posiadającą 2 lub 3 tłoki oraz zbiornik o pojemności przynajmniej 100 litrów. Dobierając kompresor powinniśmy zwrócić uwagę na zapotrzebowanie klucza pneumatycznego na powietrze. Warto przy tym pamiętać, że klucz osiąga swój maksymalny moment obrotowy tylko na chwilę, więc w trakcie wykonywania prac nie zostanie on utrzymany na takim samym poziomie. Zazwyczaj warsztaty samochodowe, które obsługują auta osobowe, wybierają klucze pneumatyczne o momencie obrotowym wynoszącym między 1500 a 1900 Nm.

 

Jeśli planujemy zakup klucza pneumatycznego, jaki koszt będzie rozsądny? Okazuje się, że dobrej jakości urządzenie, które pozwoli nam na wykonywanie wielu prac, kupimy już za około 500 złotych, zwłaszcza jeśli stawiamy na zastosowanie uniwersalne i amatorskie.

Jaki klucz pneumatyczny wybrać? Parametry, które mają znaczenie

Jeżeli natomiast interesują nas klucze pneumatyczne do zastosowania profesjonalnego lub pierwszy kontakt z tymi urządzeniami mamy już za sobą i szukamy bardziej wyspecjalizowanego modelu, warto zwrócić uwagę także na kilka innych parametrów. Wartymi uwagi są stopnie dokręcania i odkręcania. Im więcej posiada urządzenie, tym większą precyzję pracy mamy zagwarantowaną. Kolejną cechą, którą warto wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki kupić klucz pneumatyczny, jest materiał, z którego została wykonana jego obudowa. Często wydaje nam się bowiem, że jednym z wyznaczników dobrej jakości urządzenia jest to, że obudowa została zrobiona z metalu. Tymczasem okazuje się, że takie narzędzia szybko stają się uciążliwe podczas pracy – zazwyczaj są dość ciężkie, co utrudnia wykonywanie dłuższych napraw i zmniejsza poziom precyzji. Znacznie korzystniejszą opcją, która pozwala wyeliminować te wady, są klucze pneumatyczne wyposażone w obudowę kompozytową. Jest nie tylko lżejsza, ale również bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *