Kubeczek menstruacyjny

Przy wyborze zabezpieczenia w trakcie miesiączki kierujemy się wygodą, wskazaniami medycznymi, ceną, ale też coraz częściej względami etycznymi i dbaniem o ekologię. Podstawowymi produktami jakie znamy od lat są podpaski i tampony. Względnie nowym produktem są kubeczki menstruacyjne.

Kubeczek menstruacyjny co to?

To nic innego jak mały kubeczek wykonany najczęściej z silikonu medycznego bezpiecznego dla naszego organizmu. Aplikuje się go w pochwie w czasie menstruacji, a nawet już w dniu kiedy spodziewamy się jej nadejścia. Jeżeli zastanawiasz się jaki kubeczek menstruacyjny wybrać musisz wziąć pod uwagę swoją aktywność fizyczną, wiek oraz na ile jesteś sprawna manualnie. Różnią się długością, średnicą, kształtem, stopniem twardości oraz materiałem z jakiego są wykonane. Jeżeli zastanawiasz się jak działa kubeczek menstruacyjny, to w odróżnieniu od podpaski i tamponu nie wchłania, a zbiera krew menstruacyjną. Dlatego średnio co kilka, a maksymalnie co dwanaście godzin należy go opróżniać. Częstotliwość wymiany uzależniona jest od obfitości miesiączki w danym dniu.

Jak dużej wprawy potrzeba przy zakładaniu kubeczka?

Kubeczek menstruacyjny należy zwinąć w rulonik i umieścić w pochwie. Jeżeli czujesz dyskomfort w trakcie aplikacji możesz wspomóc się lubrykantem. Warto rozluźnić się i nie stresować nadmiernie. Jeśli martwisz się jego zakładaniem w trakcie okresu, to dobrym sposobem przed pierwszym użyciem przyrządu jest odpowiedni trening zakładania go przed miesiączką. Materiały z jakich są one wykonane nie powodują podrażnień czy innego typu interakcji. Po nabraniu wprawy będzie do dla Ciebie proste i intuicyjne.

Jaki kubeczek menstruacyjny kupić?

Oferta na rynku jest bardzo bogata, dlatego najistotniejsze jest dopasowanie go do indywidualnych preferencji i wskazań. Podstawowym kryterium jest jego wielkość. Większość producentów oferuje kubeczki w rozmiarze s czyli mały oraz m czyli średni. Ponieważ każda kobieta różni się pod względem budowy anatomicznej, warto możliwie idealnie dopasować przyrząd do m.in. wysokości szyjki macicy, obfitości miesiączki, budowy ciała oraz aktywności fizycznej. Kubeczek co pewien czas należy opróżnić.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Początkowo, zanim nie zdobędziesz doświadczenia wymieniaj przyrząd tak często jak wymieniałaś podpaski czy tampony. Kolejną obawą wiążącą się z decyzją o wyborze tego środka higienicznego, jest pytanie jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Podobnie jak przy zakładaniu powinnaś się zrelaksować i nie robić nic na siłę. Wybór pozycji siedzącej lub stojącej należy do Ciebie. Po odnalezieniu dołu kubeczka, należy go delikatnie ucisnąć, aż się odessie, a następnie kolistym ruchem wysunąć. W przypadku napięcia mięśni i problemów z wyjęciem przyrządu warto się zrelaksować się np. pod ciepłym prysznicem i ponowić opisaną procedurę. Myślę, że te informacje umożliwiły Ci zapoznanie się co to jest kubeczek menstruacyjny.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Bardzo przyjemnie się czytało, świetnie napisane

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *