Medytacja

Twój umysł ciągle bombardowany jest informacjami i bodźcami. Trudno jest Ci się wyciszyć, masz problemy ze spokojnym i głębokim snem. Niestety są to problemy, które dotykają większości ludzi we współczesnym świecie. Rozwiązaniem na poprawienie jakości życia może być medytacja – technika stosowana od tysięcy lat.

Co to jest medytacja?

Pewnie słysząc słowo medytacja, zastanawiasz się, co to jest medytacja i na czym ona polega. Czy to kolejna moda? A może jakaś niebezpieczna technika stosowana przez szamanów? We współczesnym świecie medytacja to przede wszystkim narzędzie. Narzędzie, które umożliwi Ci wyciszenie, pozbycie się stresu, uspokojenie myśli. Wykonywana regularnie wpłynie na jakość Twojego życia, umożliwi Ci efektywniejszą pracę i realizowanie celów, przy jednoczesnym dbaniu o swoje wnętrze i pozostawaniu w zgodzie ze sobą. A więc co to medytacja? To stan pełnej świadomości – bycie tu i teraz.

Medytacja – jak zacząć?

By zacząć medytować nie potrzebujesz żadnego sprzętu czy odpowiedniego stroju. Jedyne, co będzie Ci potrzebne to chęci, by spróbować, kilka wolnych minut i spokojne miejsce, w którym możesz usiąść, czując się bezpiecznie. Istnieje wiele technik medytacyjnych. Jedne z nich przebiegają w całkowitej ciszy, w której pozostaniesz sam ze sobą. W innych ktoś będzie Cię przez medytację prowadzić. Dobrze jest przekonać się, co będzie odpowiednie dla Ciebie.

Jak się nauczyć medytacji? Na początku znajdź chwilę, w której nic nie będzie Cię rozpraszać. Wyłącz telefon, usiądź wygodnie, zamknij oczy. Postaraj się przyglądać swoim myślom, zwróć uwagę na swój oddech. Zakotwicz się w chwili obecnej. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz sięgnąć po nagrania, które znajdziesz w Internecie, gdzie doświadczeni nauczyciele przeprowadzą Cię przez cały proces medytacji. Ich kojący głos wyciszy Cię i poinstruuje, co powinieneś robić. Dobrą techniką na początek będzie też medytacja z mantrą, w której słowa możesz się wsłuchiwać lub ją śpiewać. Inną formą medytacji jest modlitwa.

Medytacja jest techniką odpowiednią dla każdego, niezależnie od płci, wieku czy wyznania religijnego. Może się ona stać pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy nad sobą i do własnego rozwoju.

Medytacja – co daje?

Odpowiedź na pytanie, co daje medytacja, jest bardzo złożone, ponieważ efekty medytacji są bardzo rozległe i będziesz je dostrzegać w różnych sferach swojego życia. Oddziałuje ona na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Przede wszystkim:

 • redukuje poziom stresu,
 • wspaniale relaksuje i wycisza,
 • poprawia pamięć i ułatwia koncentrację,
 • pomaga w leczeniu stanów depresyjnych i nerwicowych,
 • zwiększa samoświadomość i samoakceptację,
 • pozwala lepiej kontrolować własny umysł, pozbyć się nawracających myśli,
 • spowalnia tętno i jest pomocna przy nadciśnieniu,
 • przyspiesza metabolizm,
 • dodaje energii,
 • ułatwia zasypianie oraz poprawia jakość snu,
 • łagodzi migreny i bóle głowy,
 • może wpływać na poprawę życia seksualnego.

To tylko część z wielu pozytywnych skutków medytacji, które już wkrótce będziesz mógł obserwować w swoim życiu. Po prostu zacznij swoją przygodę z medytacją.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

 1. Fantastyczny artykuł, naprawde miło się czyta

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *