Porowatość włosów

Wiele kobiet często zastanawia się dlaczego ich włosy wyglądają tak marnie w porównaniu do włosów koleżanek. Niekiedy pojawia się przekonanie, że użycie tych samych kosmetyków sprawi, że będą wyglądały równie dobrze. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ wszystko zależy od porowatości włosa.

Porowatość włosów – co to takiego?

Być może często zadajesz sobie pytanie jak zmienić porowatość włosów? Przede wszystkim musisz wiedzieć czym ona jest. Otóż zależy od tego, w jakim stopniu łuski odchylają się od powierzchni, a im bardziej są one rozchylone, tym wyższy stopień porowatości. To cecha wrodzona, jednak Ty również możesz mieć na nią wpływ, między innymi przez codzienną pielęgnację. Wyróżnia się trzy stopnie porowatości włosów: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Różni je budowa, wygląd oraz zachowanie.

Rodzaje porowatości włosów

Jeśli zastanawiasz się jak określić porowatość włosa, to pomocne mogą okazać się poniższe opisy.

  • Niska porowatość – włosy posiadają ciasno przylegające łuski, które są ułożone w sposób regularny i trudno jest je poruszyć. Zazwyczaj są odporne na uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie, wyglądają na bardzo gładkie i błyszczące. Tego typu włosy nie wymagają bogatej pielęgnacji, a wręcz przeciwnie, należy ograniczyć ją do minimum, aby nie doprowadzać do ich przeciążenia.
  • Średnia porowatość – łuski tych włosów ułożone są regularnie i tylko nieznacznie odstają od kory włosa. Zazwyczaj są one łatwe w pielęgnacji, jednak czasem mogą się puszyć.
  • Wysoka porowatość – włosy takie mają nieregularnie rozmieszczoną łuskę, która mocno odstaje od kory włosa i łatwo reaguje na zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza. Możliwe jest jej chwilowe domknięcie, poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków lub zabiegów, jednak nie będzie to efekt trwały.

Samodzielna ocena porowatości

Jak sprawdzić porowatość włosa? Można ją zmierzyć na podstawie oceny wizualnej lub poprzez wykonanie różnego rodzaju testów. Jednym ze sposobów będzie wypełnienie ankiety, zawierających szereg szczegółowych pytań. Istnieje także inna metoda, która pozwoli Ci określić stopień porowatości włosów – jednak należy pamiętać, że nie jest ona w stu procentach miarodajna.

Porowatość włosów – jak określić ją samodzielnie przy pomocy szklanki z wodą?

Jedyne co musisz zrobić, to umieścić w szklance z wodą włos i obserwować go. Jeśli całkowicie spadnie na dno, oznacza to, że jego łuski są bardzo mocno rozchylone, co świadczy o wysokiej porowatości. Jeśli natomiast zanurzy się jedynie do połowy, to możesz wnioskować, że Twoje włosy są średnioporowate. Włos, który unosi się na powierzchni lub zanurzy się nieznacznie, świadczy o niskiej porowatości. Jest to jednak domowa metoda określania kondycji włosa, która nie zawsze musi być skuteczna. Jeśli chcesz mieć pewność, to najlepszym rozwiązaniem będzie zbadanie włosa pod mikroskopem elektronowym i konsultacja z trychologiem.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. warto było poświęcić tutaj czas – świetny wpis

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *