Sposobów na kreatywne spędzanie wolnego czasu jest wiele. Czasami nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile ciekawych aktywności czeka na Ciebie właściwie wszędzie. Jedną z nich jest geocaching, czyli najprościej mówiąc, zabawa w poszukiwanie skarbów. Geocaching to nie tylko sposób na świetną rozrywkę, ale również spędzanie czasu na łonie natury z dala od elektroniki i codziennych zajęć. Z pewnością chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, które z sobą niesie. W jaki sposób powinieneś zacząć swoją przygodę z geocachingiem? Co to dokładnie jest? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Geocaching – o co chodzi?

Ta forma zabawy swoje początki zawdzięcza mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Pierwsze skrytki zostały umieszczone na specjalnej mapie już w 2000 roku, co oznacza, że geocaching już od przeszło 20 lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród starszych, jak i młodszych osób z całego świata. Cała zabawa polega na poszukiwaniu specjalnie przygotowanych skrytek lub umieszczaniu w nich przedmiotów. Znajdują się one w ukrytych miejscach i czekają na prawdziwych poszukiwaczy skarbów. Każda lokalizacja posiada swoje współrzędne i jest odpowiednio zaznaczona na mapie.

Początek długiej przygody z geocachingiem – jak zacząć?

Pewnie jedno z pytań, które zadałeś sobie, słysząc o tym sposobie spędzania czasu, to jak zacząć zabawę w geocaching? Przede wszystkim sprawdź, czy w Twoim mieście istnieje możliwość rozpoczęcia przygody z poszukiwaniem skarbów. Dowiedzieć się o możliwościach dołączenia do zabawy możesz za pomocą internetu. Obecnie na portalach społecznościowych dostępnych jest wiele grup dla miłośników spędzania wolnego czasu na poszukiwaniu skarbów. Zainteresuj się również dedykowanymi portalami i forami. To właśnie tam znajdziesz najwięcej niezbędnych informacji dotyczących ukrytych skarbów. Szacuje się, że obecnie w całej Polsce znajduje się ponad 40 tysięcy skrytek. Są one regularnie odwiedzane przez uczestników zabawy. 

Geocaching – skrytki i nie tylko

Niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania się znajdujesz, pamiętaj, aby dbać o nawet najmniejsze skrytki i nie utrudniać zabawy innym graczom. Niektóre lokalizacje kryją listy, inne niewielkie przedmioty. Geocaching to coś więcej niż zabawa w poszukiwanie skarbów – to społeczność wymieniająca się doświadczeniem. Być może, udzielając się na forach, poznasz wielu ciekawych ludzi, którzy posiadają takie same zainteresowania, jak Ty.

Dołączając do społeczności poszukiwaczy skarbów, masz dwie możliwości: możesz szukać skrytek za pomocą map dostępnych w internecie lub tworzyć sam wyjątkowe pakunki i chować je w ciekawych, trudnych do znalezienia miejscach. Wybór formy zabawy należy do Ciebie. Co powinieneś wiedzieć o skrytkach?

Geocaching – jak szukać?

Musisz wiedzieć, że znajdowanie drobiazgów ukrytych przez innych uczestników jest naprawdę satysfakcjonujące. To właśnie największa nagroda – uczucie szczęścia, które towarzyszy podczas wypatrzenia małego, ukrytego pudełka. Rzadko zdarza się, że uczestnicy biorą udział w zabawie ze względu na zawartość skrytki; zazwyczaj przedmioty znajdujące się w niej są dość małe i symboliczne. Można nawet określić je jako bezwartościowe. W niektórych lokalizacjach znaleźć możesz zagadki czy łamigłówki – często trudne do rozwiązania. Geocaching pozwala przede wszystkim na odkrywanie nowych miejsc oraz poznawanie ludzi. Na poszukiwania możesz wybrać się razem z grupą osób poznanych za pomocą specjalnych, internetowych grup. Wspólnie z innymi poznawaj swoje otoczenie – być może trafisz w intrygujące miejsce, którego wcześniej nie znałeś. 

Geocaching – jak założyć skrzynkę?

Chowanie skrytki jest naprawdę świetną zabawą, ponieważ to nie tylko umieszczenie byle gdzie pudełka z niespodzianką. Geocaching to również sposób na rozwijanie swoich ukrytych umiejętności. Stwórz intrygującą otoczkę wokół swojego skarbu – zagadki prowadzące w inne miejsce mogą być ciekawym rozwiązaniem. Możesz również umieszczać swoje skrytki w lokalizacjach związanych z historią, a do pudełka włożyć krótki opis i wyjaśnienie dlaczego wybór padł akurat na nie. To, w jaki sposób będziesz realizować się w geocachingu, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, inni gracze chętnie spróbują nowych możliwości. Pewnie zastanawiasz się, w co zapakować swój skarb? Tutaj posiadasz pełną dowolność. Natomiast musisz pamiętać, aby opakowanie było wytrzymałe i odporne na deszcz, wiatr oraz inne warunki atmosferyczne. Wybrany przedmiot powinien być dobrze chroniony i zabezpieczony. Za skrytkę posłużyć Ci może plastikowy lub szklany pojemnik. 

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *