Choroby nowotworowe w dzisiejszym świecie stają się prawdziwym zagrożeniem, jakie każdego roku pochłania wiele ludzkich istnień. Słowo “rak” kojarzy się nam z cierpieniem, a dla wielu osób stanowi synonim śmierci. Zdrowe odżywianie i odpowiednie nawyki mogą nam pomóc w walce z tym zagrożeniem, ale nie tylko ta przypadłość jest niebezpieczna. Część zdrowych osób odczuwa tak duży lęk przed chorobami nowotworowymi, że wpędza się w problemy zdrowotne. Kancerofobia, bo tak nazywa się ten stan, jest bardzo groźna, a specjaliści twierdzą, że w niektórych przypadkach może być nawet groźniejsza od raka.
Kancerofobia – co to jest i jakie ma przyczyny?
Czym jest kancerofobia? To chroniczny lęk pojawiający się na samą myśl o chorobie nowotworowej. Stanowi jeden z odłamów nozofobii, która w medycynie znana jest od wielu lat. Tego typu dolegliwość objawia się przesadnym strachem o swoje zdrowie. Niestety, naukowcy nie są zgodni co do czynników powodujących kancerofobię. Przyczyny mogą mieć podłoże genetyczne i obejmują skłonność do powstawania różnego rodzaju zaburzeń lękowych, które w tym wypadku dotyczą chorób nowotworowych. Pamiętaj, że kancerofobię trzeba leczyć! Jeśli obserwujesz u siebie lub kogoś ze swoich bliskich objawy mogące świadczyć o tej chorobie, nie bój się prosić o pomoc. Szukać można jej zarówno u psychiatrów, jak i psychologów.
Kancerofobia objawy
Kancerofobia objawia się panicznym lękiem przed chorobami nowotworowymi. Jednym z jej objawów jest kwalifikowanie wszystkich dolegliwości niezwiązanych z nowotworem, jako jednego ze zwiastunów raka. Osoba chora na kancerofobię cechuje się kreatywnością i każdą, nawet błahą dolegliwość przypisuje pierwszym stadiom danego nowotworu. Ból głowy kojarzy się więc z rakiem mózgu, brzucha z nowotworem trzustki a częste wzdęcia będą rozpatrywane w kategorii guza jelita grubego. To wszystko sprawia, że leczenie tej dolegliwości nie jest proste. Warto wiedzieć, że prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która nie bałaby się choroby nowotworowej. Jednak zdecydowana większość ludzi dobrze wie, że mimo wszystko ryzyko zapadnięcia na taką chorobę nie jest aż tak pewne, a odpowiednia dbałość o swoje zdrowie może je jeszcze bardziej zredukować.
Kancerofobia – leczenie
Leczenie kancerofobii powinno się opierać głównie na psychoterapii. Osoba z tą dolegliwością musi zrozumieć, że ciągłe zamartwianie się o własne zdrowie kompletnie nic nie daje. Nieustanne szukanie objawów nie tylko nie pomoże zapobiec ewentualnej chorobie, ale może wręcz przyczynić się do jej powstania. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że ciągły lęk o swoje zdrowie niekorzystnie wpływa na cały organizm. Duża ilość kortyzolu, jaka powstaje na skutek ciągłego stresu, oddziałuje w destrukcyjny sposób na układ pokarmowy i mózg. Najlepsze efekty leczenia można uzyskać, decydując się na terapię poznawczo-behawioralną, podczas której pacjent dowiaduje się, dlaczego jego mózg w tak niecodzienny sposób interpretuje objawy oraz przekształca je w potencjalnie nowotworowe. W przypadku mocno nasilonych dolegliwości i nieprawidłowego funkcjonowania danego pacjenta specjalista może zastosować leczenie farmakologiczne, które często obejmuje leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe.
Kancerofobia – jak leczyć tę dolegliwość? Zdaj sobie sprawę, że większość nowotworów można leczyć!
Zamiast ciągle zamartwiać się o swoje zdrowie i bać się nowotworów, warto wiedzieć, że większość z nich można skuteczne leczyć. Medycyna rozwija się w takim tempie, że to, co jeszcze kilka lat temu było dla ludzkości śmiertelne, w dzisiejszych czasach jest uleczalne. Nie inaczej jest z nowotworami. Oczywiście ich leczenie nie polega na podawaniu witamin i antybiotyków, ale chemioterapia, naświetlania czy zabiegi chirurgiczne pomogły milionom pacjentów na całym świecie odzyskać pełne zdrowie. Pamiętaj, że paniczny lęk przed nowotworami może doprowadzić do tego, że w końcu na niego zachorujesz. Dbaj więc o swoje zdrowie i rób wszystko, by te ciężkie choroby nie dotknęły Ciebie bądź Twoich bliskich.