Przeprosiny

Każdemu zdarzają się naprawdę poważne kłótnie. Mogą one dotyczyć partnerów romantycznych, relacji przyjacielskich, a także domowników i rodzin. Warto wtedy zadbać o właściwe przeprosiny. Tylko one mogą sprawić, że atmosfera wróci do normalności, a więź międzyludzka nie zostanie utracona czy mocno zszargana. Jeśli szukasz pomysłów, jak powiedzieć „przepraszam” tak, aby druga osoba wybaczyła, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Kojące słowa, które zbliżają ludzi

Psychologowie podkreślają, że najważniejsza w relacjach jest komunikacja. Dlatego najważniejsze, aby osoba zraniona czuła, że czujemy żal z powodu wyrządzonej krzywdy. Aby ją o tym przekonać, warto postarać się o naprawdę wzruszające słowa przeprosin.

Dobrym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa, w której można opisać swoje uczucia i zapewnić o tym, że zranienie nie było intencjonalne. Ostrzegamy, to rozmowy zazwyczaj wyzwalające emocje. Odpowiedni tekst na przeprosiny? Przede wszystkim weź odpowiedzialność za krzywdę. Nie zapomnij zapewnić drugiej osoby, że sytuacja się więcej nie powtórzy, a także że zwracasz uwagę na to, jak ona się czuje. To powinno złagodzić gniew i oczyścić atmosferę. Czasami o wiele lepiej brzmi słowo „wybacz” niż „przepraszam”.

Nie jesteś w stanie przeprowadzić rozmowy o zaistniałej sytuacji twarzą w twarz? Nie martw się, to bardzo częste w dzisiejszych czasach. Z pomocą przyjdzie Ci współczesna technologia. Rozmowa telefoniczna lub sms na przeprosiny powinien pokazać Twoje zaangażowanie w relację. Pamiętaj jednak, żeby nie być nachalnym. Czasami potrzeba czasu, aby ochłonąć. Dlatego nie atakuj przesadnie wiadomościami – może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.

Rewelacyjnym pomysłem może być użycie cytatów na przeprosiny, zwłaszcza jeśli trudno okazywać Ci swoje uczucia lub nie lubisz pisać o nich. Pokaż jednak swój wysiłek, a także to, że myślisz o danej osobie. Sięgnij do wielkiej księgi cytatów albo zwróć się w stronę poezji. Znajdziesz tam ogrom użytecznych fragmentów, które pomogą wyrazić Ci to, jak się czujesz. To elegancki i kulturalny gest świadczący o delikatności w relacjach.

Drobne gesty mają ogromne znaczenie

Oprócz słownych przeprosin warto zadbać również o drobny gest. To może być np. bukiet kwiatów dla kobiety lub mały słodki upominek dla mężczyzny. W końcu najstarsze przysłowie mówi, że najkrótsza droga do serca prowadzi przez żołądek. Możesz zatem również przygotować wspólny posiłek, który pomoże Ci zbliżyć się do osoby, którą chcesz przeprosić. Nie muszą to być przecież gesty materialne, wcale nie chodzi o to, aby kupić sobie przychylność i przebaczenie. To może być naprawdę mała rzecz, która sprawi, że zraniona osoba zobaczy, że zależy Ci na Waszej relacji. Pomysł ten sprawdzi się szczególnie w rodzinach, gdzie czasami wystarczy spełnić za kogoś jego obowiązek – chociaż nie zostaliśmy o to poproszeni. Jakie to proste, prawda?

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Takich autorów to ze świecą dziś szukać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *