Przyjaźń damsko-męska to temat budzący wiele kontrowersji. Zwłaszcza jeśli dodatkowo znajomi pozostają jeszcze w innej relacji partnerskiej. Często jednak zadamy sobie pytanie, czy przyjaźń damsko-męska istnieje? Czy jest możliwa? To wszystko zależy od wielu czynników. Nie ma na to jednak całkowicie jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej byłoby zadać sobie pytanie, jakie mechanizmy kierują kobietą i mężczyzną w ich relacjach.
Przyjaźń damsko-męska. Relacje, które kształtują się od dzieciństwa
Relacje między kobietami i mężczyznami kształtują się od wczesnego dzieciństwa. Najpierw dzieci traktują siebie zupełnie naturalnie i wspólne relacje nie sprawiają im żadnego problemu, nie ma w nich żadnego napięcia, a różnice płciowe między nimi nie są widoczne w budowaniu relacji. Dzieci traktują się wzajemnie z dużą równością.
W miarę dorastania relacje te ulegają przekształceniu. Starsze dzieci, zwłaszcza te w okresie późniejszych lat szkoły podstawowej zaczynają więcej czasu przebywać z osobami swojej płci, a unikać tej przeciwnej. Złapanie się za ręce dziewczynki z chłopcem zaczyna sprawiać trudności i budzić sprzeciw.
Nastolatkowie w relacjach zaczynają już dostrzegać, że kontakt z osobą płci przeciwnej budzi ich zainteresowanie, napięcie, nierzadko o charakterze seksualnym. Chłopcy i dziewczęta dążą do wspólnego kontaktu, zaczyna im on sprawiać przyjemność. Płeć przeciwna staje się ważna w ich życiu, ze wszystkimi emocjami, jakie w nich budzi.
Między kobietą a mężczyzną przyjaźń nie istnieje – czy to prawda?
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną może istnieć. Jednak, żeby się udała, musi zostać spełnionych kilka warunków.
- Nasz partner godzi się na relacje emocjonalne z inną kobietą – nie będzie czuł się emocjonalnie zdradzony. Relację przyjacielską możemy też budować z naszym partnerem. W tej sytuacji będzie to najlepszym wyjściem.
- Jesteśmy ze sobą szczerzy, co do swoich uczuć i stanów. A nasza relacja osiągnęła na tyle wysoki poziom komunikacji, że jasno potrafimy zakomunikować przyjacielowi wszelkie zmiany w naszym odczuciu i postrzeganiu go.
- Nie dążymy do budowania relacji seksualnej i takiego napięcia. Oczywiście może ono się pojawić naturalnie, ale warto wtedy jasno komunikować przyjacielowi ten stan.
- Konsekwencja w zakomunikowanych sobie granicach, których nie wolno nigdy przekroczyć.
- Gotowość na zmiany w relacji lub konieczność jej zakończenia.
Relacja damsko męska oparta na przyjaźni jest możliwa, ale wszystko zależy od tego jak osoby, które w niej uczestniczą, postrzegają taką sytuację, jakie mają potrzeby, pragnienia, pobudki. Taka relacja nie jest bezpiecznym gruntem, gdy w grę wchodzi jeszcze partner którejś strony – nie ze względu na zazdrość. Ale w relacji z inną osobą oczekujemy właśnie budowania przyjaźni, która opiera się na zaufaniu, szczerości, poświęcaniu sobie wspólnego czasu, budowaniu bliskości. Jeśli pozostajemy w relacji partnerskiej zdecydowanie lepiej skupić się na tej relacji i tutaj lokować swoje uczucia, niż wchodzić w kolejne relacje z kobietami, które mogą prowadzić do nieporozumień.
Jeśli jednak oboje przyjaciół nie pozostaje w żadnej relacji partnerskiej, oczywiście bez problemu taką relację może budować. Z otwarciem na możność zmiany swoich uczuć i stanu tej relacji.
Kiedy przyjaźń przeradza się w miłość?
Zastanawiasz się, kiedy przyjaźń przeradza się w miłość? Co dzieje się w tej sytuacji? Wiele osób właśnie z tego względu unika przyjaźni damsko-męskich. Relacja między kobietą a mężczyzną zawsze może ulec zmianie w tym kierunku. Kontaktom zawsze towarzyszy pewne napięcie. Takie relacje są bardziej pociągające. Ale z czasem jedna lub obie strony mogą się w sobie zakochać. Często wtedy dochodzi do zakończenia relacji. Czasem przyjaciele zostają parą. Wchodząc w relację przyjaźni damsko-męskiej zawsze trzeba mieć na uwadze taki właśnie scenariusz.
Autor tej treści poświęcił wiele czasu na research i to widać gołym okiem!