Joga jest jedną z coraz bardziej popularnych zajęć, z której wynika wiele dobrodziejstw dla ciała, a także duszy. Wbrew pozorom nie jest to nudny sport, a może przyczynić się do znacznej poprawy kondycji ciała i całej sylwetki. Dzięki dostępności do wielu szkół oraz licznych rodzajów jogi nie musisz martwić się o wybór odpowiedniego dla Ciebie, który spełni oczekiwania i pomoże się zrelaksować. Czytając kolejną część artykułu, dowiesz się, jakie istnieją typy jogi oraz który najlepiej wybrać.

Rodzaje jogi

Jeśli nie wiesz, czym kierować się podczas wyboru dopasowanego do Twoich potrzeb typu jogi, warto najpierw dowiedzieć się, czym każdy z nich się charakteryzuje. Dzięki temu Twoja decyzja będzie świadoma i oparta na wszelkich potrzebnych do jej podjęcia informacjach. W tym celu możesz poszukać danych w internecie, a następnie udać się do szkoły jogi, gdzie porozmawiasz z wybranymi nauczycielami. 

Ashtanga

Jest to jedna z najpopularniejszych, ale także najbardziej dynamicznych praktyk jogi. Wyróżnia się sekwencją powtarzalnych ruchów, podczas których stawia się na płynne przechodzenie z jednej asany do drugiej. Ten typ charakteryzuje się dużym wysiłkiem oraz celem polegającym na osiągnięciu wysokiej sprawności, dlatego sprawdzi się w przypadku osób chcących zwiększyć wydolność swojego organizmu.

Vinyasa

Jest to jeden z ciekawszych typów jogi, który łączy w sobie płynność, wręcz taneczność ruchów z panowaniem nad oddechem. Vinyasa będzie idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby, której zależy na skupieniu się na zdrowym stylu życia i większej świadomości organizmu. Ten typ jogi prawdopodobnie przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi medytacji. 

Hatha

Ten rodzaj jogi charakteryzuje się wykonywaniem spokojnych i opanowanych ruchów, które mają za zadanie wprowadzić do Twojego życia harmonię oraz spokój. Dlatego poszczególne asany praktykowane są w powolny sposób, a cel polega na rozluźnieniu oraz wzmocnieniu całego ciała. Ma to pozytywny wpływ na organizm – dzięki wyborowi tego rodzaju z pewnością się zrelaksujesz i odprężysz. 

Power joga

To jeden z coraz częściej wybieranych typów jogi wywodzący się z Ashtangi. Power joga również jest sekwencją ruchów, jednak mogą być one bardziej dynamiczne, a co za tym idzie – obciążające. Dlatego jeśli obawiasz się, że Twoja kondycja może nie pozwolić na praktykowanie tego typu jogi, warto zacząć od spokojniejszych rodzajów. 

Najlepsza joga, czyli jaką jogę wybrać na początku?

Jeśli jesteś początkująca i nie wiesz, jaki typ jogi będzie dla Ciebie właściwy, możesz postawić na spokojną, połączoną z medytacją hathę. Dzięki niej skupisz się nie tylko na wykonywanych ćwiczeniach, ale także na swoich wewnętrznych odczuciach. Pomoże Ci całkowicie się zrelaksować i  zapanować nad oddechem, co przyczyni się do zwiększenia świadomości całego ciała. Natomiast jeśli zależy Ci na odpowiednim dopasowaniu stylu do swoich potrzeb, możesz zapisać się do szkoły jogi, w której poznasz więcej typów. Dzięki temu będziesz mogła wybrać typ najlepiej dostosowany do Twojego ciała.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Wysokiej klasy treść – autor wiedział co robi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *