Zdrada kojarzy się głównie ze stosunkiem płciowym, jaki jeden z partnerów odbywa z inną osobą. Okazuje się jednak, że zdradzić można również emocjonalnie, a nie tylko fizycznie. Co to jest zdrada emocjonalna i jak postępować, gdy partner zdradza w ten sposób?

Bliskość bez stosunku

Co to jest zdrada psychiczna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ problemem staje się odróżnienie typowej, koleżeńskiej znajomości od zdrady. W ujęciu teoretycznym zdrada emocjonalna to wychodzenie poza granice zwyczajnej znajomości, przebywanie blisko z daną osobą, dzielenie się z nią sekretami i intymnymi sprawami. Warto mieć na uwadze, że zdrada emocjonalna wcale nie musi iść w parze ze zdradą fizyczną, choć zdarza się, że występują one jednocześnie. W przypadku zdrady emocjonalnej nie zauważa się fizycznej bliskości między dwoma osobami, jednak między nimi rodzi się niezwykle silna więź.

Objawy zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna objawia się tym, że druga osoba zaczyna dzielić się swoim życiem z kimś innym, niż ze swoim partnerem. Zaniepokoić powinny codzienne spotkania, telefony, wiadomości wymieniane „z koleżanką” bądź „z kolegą”. Uwaga partnera jest dzielona pomiędzy dwie osoby, mogą pojawić się również swego rodzaju porównania. W przypadku zdrady emocjonalnej zaobserwować można uczucie braterstwa dusz – partner chętnie rozmawia z drugą osobą, ponieważ ta rozumie wszelkie jego problemy, a często również podziela jego zdanie. Zdrada emocjonalna zaczyna się bardzo niepozornie,  jednak z czasem nowa znajomość przeradza się w miłość. Psycholodzy są zgodni co do tego, że ze zdrady emocjonalnej może zrodzić się zdrada fizyczna. Przywiązanie do nowo poznanej osoby powoduje pociąg fizyczny, który może być trudny do opanowania.

Zdrada emocjonalna – co dalej?

Osoba, która zdradziła, musi podjąć jednoznaczną decyzję – albo chce rozpocząć życie u boku nowego partnera, albo zdecyduje się trwale zakończyć znajomość. Pozostaje jednak pytanie, jak zakończyć zdradę emocjonalną? Niestety, nie ma innego sposobu, jak w sposób ostateczny odciąć się od osoby, z którą zdradza się swojego obecnego partnera. Czasami jest to trudne, zwłaszcza jeśli kochankowie pracują ze sobą bądź mieszkają w niedalekiej odległości. Tymczasem osoba zdradzona musi zdecydować, czy wybaczy swojemu partnerowi. Paradoksalnie, często trudniej jest wybaczyć zdradę emocjonalną, niż fizyczną. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie wspólnej terapii, która pomoże uporać się ze skutkami zdrady oraz poszukać jej przyczyny. Co istotne, zdrady emocjonalnej nie powinno się bagatelizować. Wielu osobom wydaje się, że przyjaciel czy przyjaciółka to tylko osoby, z którymi można porozmawiać o wszystkich, które z boku spojrzą na czyjś związek. Tymczasem w ten właśnie sposób przebiega zdrada emocjonalna, bowiem najlepszym przyjacielem powinien być partner, a nie obca, z punktu widzenia pary, osoba. Niestety, w wielu przypadkach zdrada emocjonalna bywa przyczyną związku, co może mieć miejsce nawet w przypadku wieloletnich małżeństwa.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *