Osobowość borderline określa problemy pochodzące z pogranicza zaburzeń nerwicowych i psychotycznych. Charakterystyczne u osób cierpiących na zaburzenie to nasilona impulsywność, częste poczucie odrzucenia i obniżony nastrój, co powoduje większą konfliktowość i dużo więcej zmian w życiu. Dodatkowo osoby cechują się niską tolerancją na stres, często również zmieniają otoczenie ze względu na wewnętrzną chęć zmiany i próby uniknięcia napięcia wewnętrznego.

Borderline — co to jest? Skąd pochodzi?

Osobowość borderline jest konsekwencją czynników psychologicznych, biologicznych i społecznych. Najczęściej jest spotykana u osób, które we wczesnym wieku doświadczyły przemocy, były narażone na traumę lub krytycyzm. Często w historiach osób o osobowości borderline występują niestabilne emocjonalnie relacje z bliskimi i innymi ludźmi. Objawami borderline są chwiejność emocjonalna, a sprzeczne emocje, z którymi często boryka się taka osoba, mają bardzo nasiloną dynamikę. Mają znaczne wahania nastroju i często wykazują się zachowaniami autodestrukcyjnymi lub impulsywnymi.

 Borderline — jak rozpoznać? 

Osoba, która cierpi na osobowość borderline, posiada często niestabilny obraz samego siebie z poczuciem wewnętrznej pustki, często siebie krytykuje i trudno określić jej upodobania, zwykle dopasowuje się do otoczenia. Posiada również niestabilny wzorzec relacji, szuka poczucia własnej wartości w innych osobach, potrzebuje również dużo akceptacji i posiadają rozpaczliwą potrzebę bliskości z równoczesnym lękiem przed zranieniem. Cechują ją również impulsywne zachowania, takie jak nadużywanie używek, kompulsywne objadanie się czy ryzykowne zachowania seksualne, a także chwiejność emocjonalna z nasiloną drażliwością oraz lękiem przed opuszczeniem. Osoby z osobowością borderline mogą również doprowadzić do zachowań samobójczych czy myśli paranoicznych, mogą również cierpieć na przewlekłe uczucie pustki.

Jak rozpoznać osobowość borderline u bliskich?

Najczęściej osoba z borderline cechuje się chwiejnością emocjonalną i bardzo szybkim przechodzeniu ze stanu euforii do smutku i złości. Często również takie osoby mają dużą podatność na uzależnienia. Trudno jest rozpoznać zaburzenie osobowości, często jest to praktycznie niemożliwe. Nie jest to typ zaburzenia, który można zobaczyć z daleka, często jego objawy mogą być zrzucane na kapryśność czy bycie humorzastym lub na objawy depresyjne. Takie osoby często panicznie boją się samotności i odrzucenia, robią wszystko, co mogą, by być akceptowanymi i kochanymi. Mają również dużą trudność w zrozumieniu swoich własnych potrzeb, zachowań i pragnień, co powoduje trudności w życiu społecznym. Często nie mogą utrzymać pracy czy relacji z bliskimi. Jeśli masz podejrzenie, że któryś z Twoich bliskich może cierpieć na osobowość borderline, spróbuj przekonać go do pójścia do specjalisty, który pomoże rozwiązać mu część jego problemów, wskaże drogę do samoakceptacji i pomoże zmagać się z niestabilnymi emocjami.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *