Buraki to warzywa znane już tysięcy lat. Wykorzystuje się je do przygotowywania wytrawnych dań, ale też ciast i deserów. Choć na stołach goszczą już od wieków, to wciąż niewiele osób zna ich właściwości i dobroczynny wpływ na zdrowie. Buraki zawierają w sobie wiele witamin i składników mineralnych. Jednak termiczna obróbka wpływa niekorzystnie na zawartość dobroczynnych elementów, dlatego wiele osób przygotowuje sok z buraka. Ile pić dziennie tego napoju? Jakie właściwości ma? Czy są jakieś przeciwskazania?
Jakie właściwości ma sok z buraka?
Burak czerwony jest źródłem takich składników jak: żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, witaminy z grupy B, witamina A, C, E oraz K. Oznacza to, że dla ludzkiego organizmu jest prawdziwą, zdrowotną bombą. Ze względu na tak bogaty skład sok z buraka wpływa korzystnie na organizm pod wieloma różnymi względami. Bardzo często stosuje się go u osób chorych na anemię do wspomagania leczenia. Żelazo oraz witaminy z grupy B zawarte w tym warzywie wspierają organizm w przypadku niedokrwistości.
Oprócz tego witaminy A, C, E i K wpływają korzystnie na włosy, skórę i paznokcie. Jeśli masz problem z wypadaniem włosów lub łamaniem paznokci, ten napój jest właśnie dla Ciebie. Sok z buraka sprawdzi się również u osób z nadciśnieniem. Substancje zawarte w warzywie obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Dodatkowo sok z buraka zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także wpływa pozytywnie na cykl miesiączkowy u kobiet.
Sok z buraka – ile pić dziennie?
Napój ten to bomba witaminowa, która korzystnie wpływa na wiele układów i narządów w ludzkim organizmie. Warto jednak poznać zasady dotyczące spożywania soku z buraka. Jak pić taki napój, aby wykorzystać cały jego potencjał? Przede wszystkim pamiętaj, że pomimo jego dobroczynnych właściwości, nie można spożywać go codziennie. Chodzi tutaj m.in. o zawartość żelaza. Zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom tego składnika w organizmie może być szkodliwy. Dlatego warto zachować umiar.
Odpowiednia ilość soku z buraka to ok. 200 ml dziennie, ale trzeba zaczynać powoli. Na początku najlepiej rozrzedzać sok z wodą lub dodawać napój sporządzony z innych warzyw. Dzięki temu sprawdzisz, jak reaguje Twój organizm. Jeśli wszystko będzie w porządku, możesz stopniowo zwiększać dawkę, by docelowo zatrzymać się na ok. 200 ml.
Przeciwwskazania do picia soku z buraków
Przeciwwskazania do picia soku z buraków to m.in. kamica nerkowa, dna moczanowa, niskie ciśnienie czy zespół nerczycowy. Osoby cierpiące na te choroby nie powinny spożywać napoju bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj też, że jeśli się odchudzasz, do swojego dziennego jadłospisu musisz wliczyć sok z buraka. Kalorie obecne są w niemal wszystkich produktach spożywczych, dlatego przy redukcji tkanki tłuszczowej warto zwrócić na to uwagę.
Pamiętaj też, że czerwony mocz po burakach to zupełnie normalna reakcja organizmu i nie jest zagrożeniem dla Twojego zdrowia. Efekt ten ustąpi samoistnie wraz z upływem czasu.
Autor tej treści poświęcił wiele czasu na research i to widać gołym okiem!