Toksyczni ludzie

Każda z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu osoby, przy których traci dobrą energię i wiarę w siebie. Toksyczne osoby mogą kryć się wszędzie. W pracy, wśród przyjaciół, a nawet pośród najbliższej rodziny.  Bardzo często minie wiele czasu, zanim dopuścimy do siebie myśl, że dana relacja należy do toksycznych. Próbujemy tuszować mankamenty i udawać, że otaczamy się idealnymi osobami. Toksyczni ludzie jednak istnieją pośród nas. O wiele częściej, niż mogłoby się wydawać.

Cechy charakterystyczne

Zgodnie z definicją doktor Lillian Glass osobą toksyczną jest każdy, kto uprzykrza drugiemu życie, nie wspiera, nie zachęca do rozwoju. Każda osoba, której nie cieszą Twoje sukcesy, która nie życzy Ci dobrze. Udaremnia dążenie do szczęśliwego i twórczego życia innych. Bez względu na wiek, kulturę czy wykształcenie może nią być każdy.

Co to znaczy być toksycznym?

Do dziś naukowcy nie odkryli, dlaczego człowiek staje się toksyczny. To przede wszystkim oznacza być zazdrosnym. Do tego towarzysząca zawiść i niezadowolenie, dyskomfort związany z tym, że komuś żyje się lepiej. Być toksycznym, oznacza błyszczeć w towarzystwie, raniąc lub upokarzając drugą osobę słowem. Wszystko po to, by podkreślić swoje ego.

Związek z drugim dnem

Toksyczny związek to zjawisko coraz bardziej powszechne. Czy to możliwe, że taką osobą w naszym życiu jest żona/mąż, z którą jesteśmy już dwadzieścia lat? Niestety tak. Jest to bardzo bolesna sytuacja, ale zderzenie z prawdą oczyszcza. Nie zasługuje na uwagę ten, który nie obdarza swojej ukochanej osoby wsparciem, szacunkiem, nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Toksyczny związek bywa bardzo wyniszczający. Kochając, nie dostrzegamy wad. Nie potrafimy spojrzeć na sytuację obiektywnie. Toksyczny partner potrafi zadać nam największy ból. Doskonale zna nasze słabości. Pozwalamy mu zbliżyć się do nas jak nikomu innemu. Dlatego właśnie toksyczne związki bywają szalenie niebezpieczne dla naszego zdrowia psychicznego. Jak się ich pozbyć ? Obserwować, a potem definitywnie zakończyć. Bez konwenansów. To jedyna metoda

Toksyczny rodzic

Toksyczny rodzic to również bardzo bolesne doświadczenie. Jak rozpoznać taką relację? Nigdy nie można było sprostać jego wymaganiom. Wielokrotnie mówił, że jesteś egoistą i niewdzięcznikiem. Wciąż dzwoni i wymaga stałej uwagi nawet wtedy, kiedy dziecko jest dorosłe i założyło własną rodzinę. Prowadzi inteligentną manipulację. Warunkuje miłość czy poniża. Człowiek, który od najmłodszych lat doświadczał takich relacji ma przed sobą bardzo trudną drogę, by stanąć na nogi.

Przebiegły przyjaciel

Przyjaciół wybieramy sami. W związku z tym toksyczni przyjaciele chyba nie istnieją? Niestety również tutaj bez problemu można napotkać osoby fałszywie nam przyjazne. Na pierwszy rzut oka pomocne, a naprawdę kładące kłody pod nogi.

Człowiek z natury jest dobry. To doświadczenia, jakie spotyka na swojej drodze, warunkują jego postępowanie. Zakończmy toksyczne relacje jak najszybciej. Z dnia na dzień. Bez żalu. To jedyna słuszna metoda.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Artykuł na medal, mnóstwo przydatnych informacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *