winrar

WinRAR to jeden z najpopularniejszych programów komputerowych. Używany jest on zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Znany jest on od wielu lat. Jego pierwsza wersja pojawiła się już w marcu 1993 roku. Stanowi on świetną alternatywę dla programu komputerowego WinZip, który również cieszył się ogromną popularnością w latach 90. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest WinRAR i do czego służy, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

WinRAR – co to za program?

WinRar to program komputerowy służący do kompresji różnych plików. Obsługuje on wiele formatów do ekstrakcji. Pozwala kompresować pliki w dwóch formatach: RAR i ZIP. WinRAR umożliwia także tworzenie samorozpakowujących się plików. Używany jest również do naprawy uszkodzonych plików i dzielenia archiwów na wiele części. WinRAR stosowany jest często do skanowania archiwów w celu znalezienia wirusów przed wyodrębnieniem plików. Program ten przeznaczony jest do urządzeń z systemem Windows. Jego ogromną zaletą jest fakt, iż pozwala kompresować zarówno pliki ogólne, jak i multimedialne.

Dlaczego warto wybrać WinRAR?

WinRar to program znany już od lat 90. Mimo że na rynku pojawiło się wiele nowocześniejszych narzędzi, on nadal cieszy się dużą popularnością i świetnymi opiniami. Jaki jest jego fenomen? Otóż jest on rozbudowanym narzędziem posiadającym ogromną ilość funkcji, które umożliwiają sprawną organizację i zarządzanie skompresowanymi plikami. WinRar uznawany jest za wiodący program służący do kompresowania danych, gdyż jest znacznie szybszy niż narzędzia konkurencyjne. Dzięki temu, że tworzy mniejsze archiwa, pozwala skutecznie zmniejszyć koszty transmisji danych oraz oszczędzić czas i miejsce na dysku twardym urządzenia.

Co jeszcze wyróżnia program komputerowy WinRAR? Z pewnością fakt, iż obsługuje on wszelkie najważniejsze formaty kompresowania danych m.in. RAR, ACE, CAB czy UUE. Ponadto dzięki temu, że posiada funkcję automatycznego wybierania i rozpoznawania najlepszej metody kompresowania danych, stanowi świetne rozwiązanie dla plików multimedialnych. Jest on wyposażony w specjalny, zaawansowany algorytm, który bardzo wydajnie kompresuje biblioteki, pliki wykonywane, a także różnorodne multimedia. Warto również dodać, że WinRAR posiada 128-bitowe szyfrowanie danych i technologie autentyfikacji podpisów, przez co gwarantuje pełne bezpieczeństwo m.in. w czasie przesyłania danych przez internet. Dużą zaletą programu komputerowego WinRar jest również fakt, iż umożliwia szybkie i łatwe dzielenie archiwów danych na osobne woluminy, Dzięki czemu można zapisywać je na oddzielnych dyskach.

Aby jednak móc cieszyć się tymi wszystkimi funkcjami, należy zainwestować w licencję do WinRARa. Można kupić ją w wielu sklepach internetowych m.in. na stronie vebo.pl.

Jak korzystać z programu komputerowego WinRAR?

 WinRar to jeden z najpopularniejszych archiwizerów na rynku. Sprawdza się szczególnie wśród osób, które ściągają duże pliki z sieci. Poza tym, iż umożliwia zmniejszenie wielkości ogromnych plików, pozwala również dzielić je na mniejsze paczki. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne. Aby uruchomić WinRar z interfejsem graficznym, wystarczy dwukrotnie kliknąć w jego ikonę. Następnie ukaże nam się menu. Z programu komputerowego WinRAR można korzystać przy pomocy metody „przeciągnij i upuść”. Archiwum można rozpakować na dwa sposoby. Jeden z nich polega na przeciągnięciu za pomocą prawego przycisku myszy, upuszczeniu w dany folder oraz wybraniu polecenia ” wypakuj tutaj”. Archiwum można rozpakować również sposobem polegającym na kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę archiwum, zaznaczeniu polecenia „wypakuj plik”, wskazaniu docelowego folderu i kliknięciu polecenia OK.

Aby zaszyfrować archiwum, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na folder służący do archiwizowania, wybrać polecenie „dodaj do archiwum” i wstawić zaznaczenie za pomocą opcji „zablokuj archiwum”. Następnie należy wejść w zakładkę „zaawansowane” i wybrać opcję „wprowadź hasło”. W kolejnym kroku wystarczy wpisać ciąg znaków i dwukrotnie kliknąć przycisk „OK”.

Sprawdź też inne artykuły

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *