Edukacja domowa

Edukacja domowa często mylona jest z nauczaniem indywidualnym, a to dwie zupełnie różne metody. W przypadku tej drugiej, dziecko lub młoda osoba dorosła uczy się pod okiem nauczycieli z wybranej placówki, ale w jednoosobowej grupie. Edukacja domowa jest oparta na zupełnie innym schemacie, w którym odpowiedzialność za naukę przejmuje na siebie rodzic albo uczeń, który osiągnął do tego odpowiedni wiek.

Jak działa edukacja domowa i u kogo się sprawdzi?

Jak to zwykle bywa, w przypadku alternatywnych sposobów nauki, nie sprawdzi się on u wszystkich dzieci i dorosłych. Jego głównym celem jest umożliwienie nauki w warunkach domowych, pod okiem rodzica albo samodzielnie. Do miejsca Twojego zamieszkania nie przychodzi nauczyciel, nie ma stricte szkoły w jej tradycyjnym postrzeganiu, do której codziennie chodzisz i nikt nie przyznaje Ci żadnych ocen. Zamiast tego zostaje Ci przydzielona placówka, do której przychodzisz raz na semestr pozaliczać wszystkie przedmioty. Na tym poziome możesz zastanawiać się, czym w zasadzie jest edukacja domowa. Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: nauką w domu na własnych warunkach.

Edukacja domowa może zostać podjęta przez każdego ucznia, który tego chce, ale nie każdemu taki format się sprawdzi. Wiele młodych osób potrzebuje nauczyciela i środowiska szkolnego, żeby się motywować i systematycznie pracować. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które przez kilka lat pracowały już w takim trybie. Edukacja w domu wymaga sporo samozaparcia, umiejętności i ambicji.

Jak przejść na edukację domową?

Skoro wiesz już, czym ona jest, czas dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zrealizować edukację domową. Po pierwsze, jeśli masz poniżej osiemnastego roku życia, wraz z rodzicem możesz się o nią starać. Wszystko zaczyna się od dokumentów. Potrzebny Ci będzie wniosek o przyznanie edukacji domowej, który możesz napisać samodzielnie lub zapytać w placówce szkolnej, czy taki posiadają. Następnie udajesz się z rodzicem do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie uzyskujesz opinię, czy taka forma nauki będzie dla Ciebie odpowiednia. Ze względy na to, jak działa edukacja domowa, musisz mieć świadomość, że nie w każdym przypadku udaje się dostać opinię pozytywną. Dodatkowo, twój rodzic musi przygotować oświadczenie, w którym zobowiąże się do zapewnienia Ci odpowiedniej opieki.

To wszystko zanosisz do odpowiedniego miejsca w Twoim regionie, który najłatwiej jest znaleźć na rządowej stronie internetowej. Potem pozostaje tylko czekać na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku przez dyrektora szkoły.

Ile kosztuje edukacja domowa?

Samo załatwianie edukacji domowej jest w pełni bezpłatne, nie płacisz niczego ekstra za uczenie się w ten sposób. Ciężko jednak oszacować, czy nie będzie się ona wiązała z dodatkowymi kosztami, na przykład pomocami naukowymi albo podręcznikami, z których nie musiałbyś korzystać w szkole. Z drugiej jednak strony dzięki edukacji domowej zdobywasz cenne umiejętności przydatne na studiach albo w dorosłym życiu, takie jak organizacja pracy, samodzielne motywowanie się czy dotrzymywanie terminów. Może się więc okazać, że dodatkowe koszty w twoim przypadku szybko się zwrócą.

Sprawdź też inne artykuły

1 Comment

  1. Naprawdę warto przeczytać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *