Lipodemia to przewlekła choroba charakteryzująca się nierównym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej w ciele. Ponieważ lipodemia występuje prawie wyłącznie u kobiet, sugerowane jest, że choroba ma podłoże hormonalne. U mężczyzn lipodemia występuje powszechnie w związku z problemami z wątrobą. Jak zatem wygląda lipodemia, jej leczenie oraz profilaktyka?
Objawy i oznaki lipodemii
Przy lipodemii najczęściej zauważalnymi oznakami jest fałdująca się skóra u podstawy drugiego i trzeciego palca ręki lub nogi. Innymi objawami lipodemii są skłonności do powstawania teleangiektazji, siniaków lub wzmożonego obrzęku nóg w godzinach popołudniowych.
W przeciwieństwie do obrzęku limfatycznego lipodemia jest zawsze symetryczna. Charakteryzuje się „kolumnową” deformacją nóg. Jeśli choroba rozszerzy się dalej w kierunku stóp, deformacja zawsze zakończy się na poziomie kostek, na które nakładają się położone wyżej fałdy tkanki tłuszczowej.
Lipodemia jest bolesna przy ucisku i dotykaniu. Wraz z rozwojem choroby ból pojawia się nawet podczas noszenia ciasnej odzieży. W przeciwieństwie do obrzęku limfatycznego w lipodemii nie występują dodatnie objawy Stemmera. Zauważyć można jednak następujące kliniczne objawy determinujące obecny stan rozwoju lipodemii:
- Brak dodatnich objawów Stemmera;
- Symetryczny obrzęk nóg lub rąk;
- Ból po dotknięciu i naciśnięciu miejsca narażonego na obrzęk;
- Rozrywający ból;
- Teleangiektazje;
- Siniaki;
- Miękka, guzowata skóra.
Czynniki decydujące o rozwoju choroby
Na lipodemię cierpią prawie wyłącznie kobiety i dziewczęta, dlatego zmiany hormonalne są uważane za jeden z czynników rozwojowych choroby, jaką jest lipodemia. Leczenie można rozpocząć już w trakcie okresu dojrzewania, gdy możliwe jest wykrycie pierwszych zmian w obrębie ciała. Lipodemia może rozwinąć się także w trakcie ciąży lub na początku menopauzy. Ponadto istnieje genetyczna predyspozycja do lipodemii.
Lipodemia – profilaktyka choroby
Sport i zdrowe odżywianie mogą pomóc we wczesnych stadiach lipodemii. Pacjenci powinni ćwiczyć około trzy razy w tygodniu przez co najmniej 45 minut (organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po 30 minutach ćwiczeń). Podczas uprawiania sportu ważne jest noszenie pończoch kompresyjnych. Zapobiegają one powstawaniu obrzęków, ponieważ wspomagają krążenie krwi i zapobiegają odpływowi nadmiaru wody z tkanek.
Lipodemia leczenie – wskazówki dotyczące życia z chorobą
Lipodemia jest stanem przewlekłym. Wskazówki, które należy przestrzegać oprócz stosowania się do zaleceń specjalisty, mogą zadecydować o skuteczności przeciwdziałania chorobie.
Przede wszystkim, zaleca się uprawianie sportu, ale tylko przy użyciu pończoch uciskowych lub bandaży. W przeciwnym razie obwód kończyn może się powiększyć. W lipodemii zalecane są następujące sporty:
- Bieganie;
- Nordic Walking;
- Aerobik;
- Pływanie;
- Jazda na rowerze
Oprócz sportu ważnym czynnikiem wpływającym na redukcję negatywnych objawów choroby jest zadbanie o zbilansowaną dietę. Poduszki tłuszczowe widoczne w lipodemii nie są spowodowane nadwagą, dlatego nie można im przeciwdziałać za pomocą diety. Niemniej odchudzanie i uprawianie sportu przynosi pozytywne efekty. Za wszelką cenę należy także unikać przybierania na wadze, mogącego doprowadzić do pogorszenia się stanu obecnych już obrzęków.
Lipodemia – jak wygląda leczenie?
Lipodemia dotyka prawie wyłącznie kobiety. Chociaż nie można kontrolować powstających obrzęków za pomocą diety i ćwiczeń, terapia uciskowa działa na tyle dobrze, iż zapewnia znaczne spowolnienie, a nawet redukcję istniejących obrzęków. W pierwszym stadium choroby stosuje się przede wszystkim dzianinę kompresyjną CCL 2 lub CCL 3. W większości przypadków lekarze decydują się jednak na stosowanie dzianiny kompresyjnej płaskiej.
Leczenie lipodemii w drugim etapie odbywa się za pomocą płaskiej odzieży uciskowej ze szwami. W trzecim etapie stosowana jest złożona terapia zmniejszająca przekrwienie jak w przypadku obrzęku limfatycznego. Pierwsza faza terapii rozpoczyna się od manualnego drenażu limfatycznego, po którym należy stosować opaskę kompresyjną. Po tym następuje etap mający na celu podtrzymać efekty terapii za pomocą odzieży uciskowej.
Lipodemia leczenie – ostateczne wnioski
Obecnie nie istnieją lekarstwa, które mogą zredukować powstającą przez lipodemię nadmierną tkankę tłuszczową znajdującą się na kończynach. Kontakt z lekarzem, który nakieruje na prawidłowe leczenie jest zawsze skutecznym rozwiązaniem na poznanie sposobów radzenia sobie z postępującą lipodemią.
Łącząc odpowiednią diagnozę lekarską z aktywnością fizyczną, korektą żywieniową i noszeniem odzieży uciskowej oraz stosowaniem ogólnej terapii obkurczającej naczynia krwionośne, jak np. drenaż limfatyczny można zachować formę i prowadzić aktywne życie – nawet z lipodemią.
Pierwsza klasa artykuł!